İOS 15 odak modu nedir? Nasıl kullanılır?

0
3821

iPhone ve Mac kullananların IOS 15 güncellemesi ile yeni tanıştığı faydalı iki özelli var. Bunlardan birisi Focus Mode (Odak modu) diğeri ise Notification Summary (Bildirim özeti) Bu iki özellik de sürekli bildirimlerden bunaldığımız bu günlerde bizim için çok faydalı olacak. Bu yazımızda Apple’ın yeni bildirim ayarlarından özellikle de zaman duyarlı bildirimden bahsedeceğiz.

Telefon numaramız internette elden ele dolaşıyor. Sürekli reklam ve bildirim sağanağına maruz kalıyoruz. Bunlar bazen kısa mesajla, bazen de sesli aramayla oluyor. Bu bildirimleri sürekli engellesek de yeni bir telefon numarası kullanarak bizi rahatsız etmeye devam ediyorlar. Belirli bir konuya odaklanmak zorunda olan biriyseniz işiniz daha zor. Üniversite sınavlarına hazırlanan, kitap okumaya çalışan, proje ve ödev yapmaya odaklanmış kişiler için konuya odaklanabilmek çok önemli. Apple bu konuda iOS 15 ile birlikte bize yardımcı olacak bazı araçlar getirdi. Şimdi bunlara bir bakalım.

Apple İOS 15 ile birlikte odak modunu bizlere sunuyor. Bildirim konusunda ise bize 2 seçenek sunuyor. Bunlardan birisi pasif kesintiler diğeri ise zamana duyarlı kesintiler.

Pasif kesintiler, önemli olmayan ama size sizin seçtiğiniz bir zaman aralığında iletilecek olan bildirimler demek.

Zamana duyarlı bildirimler, önemli olan bildirimleri aynı anda size ileten bir bildirim şeklidir.

Apple iOS 15’i tanıtırken Odaklanma modunu aşağıdaki görsel ile tanıtmıştı:

Sanırım bu görsel çok şeyi anlatıyor. Diyelim ki yemek yiyeceksiniz. Önceden yemek yerken hangi bildirimleri almak istediğinizi ayarlıyorsunuz. Daha sonra yemek yerken size seçtiğinizden farklı bildirimler gelmesi engelleniyor.

Zamana duyarlı bildirim nedir?

Zamana duyarlı bildirim Apple’ın odak modunun bir parçası. Bunu aktif hale getirirseniz tüm bildirimler otomatik olarak sessize alınıyor. Daha sonra ayarladığınız bir zamanda bütün bildirimleri alıyorsunuz. Burada bir risk de söz konusu. Siz odak modunu kulanırken herhangi bir istisna ayarlamadıysanız önemli bildirimleri kaçırabilirsiniz. Bankalardan gelen önemli bildirimleri kaçırdığınızı düşünün. Bu yüzden sizin için önemli olabilecek bildiriler için istisnalar oluşturmanızı tavsiye ederim.

Zamana duyarlı bildirimler 4 farklı bölüme ayrılıyor.

Pasif: Bu kategoride bildirim geldiğinde herhangi bir sesli veya görüntülü uyarı verilmeyecektir. Grup bildirimleri arasında seçtiğiniz bir bildirim gelirse o bildirimler grup halinde size iletilir.

Aktif (Ayarlı olan): Normal olarak bu seçenek ayarlı. Odak modunu kullanmadığınız zaman ekranınıza bildirimler hemen düşer. Yani her hangi bir değişiklik yoktur.

Zamana duyarlı: Uygulamalar ve Bildirimler Zamana Duyarlı olarak eklendiğinde, Odak Modu ve Bildirim Gruplaması dahil tüm kısıtlamaları geçersiz kıldığı için anında bir uyarı alırsınız.

Önemli: Bu ayar daha çok Apple’ın sağlık uygulamasından gelecek bildirimleri kapsıyor. Kalp atışı, hava durumu, kan basıncı gibi bilgilere dair bildirimler gelmeye devam eder. Diğerleri engellenir.

 

Zamana duyarlı bildirim nasıl ayarlanır?

Zamana duyarlı bildirim ayarlarını yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Bildirimler’e dokunun.
  3. Zamana Duyarlı bildirimleri etkinleştirmek istediğiniz uygulamaya dokunun [Tüm uygulamalar Zaman Duyarlı Bildirimlere izin vermez]. Zamana Duyarlı bildirimler her zaman hemen teslim edilir ve bir saat boyunca kilit ekranında yeniden gönderilir.

İşlem bu kadar basit. Zamana uyarlı bildirimleri kapatmak istediğinizde yine aynı ayarlardan OFF (kapalı) konumuna almalısınız.

 

Önceki İçerikiOS 15 Beta 1 Batarya Testlerinde Nasıl?
Sonraki İçerikMobil Sağlık Taraması
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?