iOS 15 Kullanım Oranı Şaşırttı

0
326

iOS 14 işletim sisteminde çok büyük hatalar yoktu. İşletim sistemi çok büyük yenilikler de getirmemişti ama buna karşın çok büyük hatalar da yer almıyordu. Fakat iOS 15 çıktığı andan itibaren bazı hataları da beraberinde gündeme gelmeye başladı.

Instagram’da yaşanan sorun, ses sorunu, arama uygulamasında yaşanan sorunlar derken bazı kullanıcıların bu konuda şikayetlerini dile getirdiğini gördük. Son açıklanan geçiş verilerine bakacak olursak, bu durum kullanım oranını da etkilemiş durumda. 15 serisinin kullanım oranı, geçen sene aynı döneme göre 14 serisinin gerisinde kalmış gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone SE 3 Çıkış Tarihi için Yeni İddialar Geldi

iOS 15 Kullanım Oranı Ne Durumda?

Paylaşılan verilere göre geçen sene iOS 14 çıkış yaptığından 2 gün sonra, %14.68’lik bir kullanıcı kitlesi hemen yeni sürüme geçiş yaptı. Sadece 2 gün bir süre için bunun ciddi bir oran olduğunu söylemek lazım.

2 gün içerisinde iOS 15’e geçiş oranı ise sadece %8.59 oranında kaldı. Arada neredeyse yarı yarıya bir durum var.

Tabii ki sadece ilk 2 günü değerlendirmek doğru olmayacak. Bunun için diğer verilere de bakmak lazım. Yılın aynı döneminde yani Ekim ayının başında iOS 14 işletim sistemine geçiş oranının %41.97 seviyesinde olduğu biliniyor.

iOS 15

Yeni sürüm yani iOS 15 için ise bu oranın %22.22 seviyesinde kaldığı belirtiliyor. Yine neredeyse yarı yarıya gibi bir durum söz konusu. Yılın aynı dönemleri baz alınarak yapılan karşılaştırmalarda 15 serisi bariz bir şekilde geri kalmış gözüküyor.

Tabii ki şunu da belirtmek lazım ki bu MixPanel verilerine göre yapılan bir karşılaştırma. Apple’ın resmi açıklamalarını da beklemek lazım. Marka yakın zamanda bu konuda bir açıklama yapacaktır. Geçen senelerden hatırladığımız şu ki Apple, dönem dönem hangi iOS sürümünün daha çok kullanıldığına ilişkin grafik paylaşımlarında bulunuyor.

Bu sene de yeni sürüme geçiş oranını gösteren grafikler paylaşılacaktır. Şimdilik firmanın resmi açıklamasını görmeden bunlar kesin veriler demek yanlış olur. Sadece yapılan bir analiz çalışması diyebiliriz.

Önceki İçerikiPhone SE 3 Çıkış Tarihi için Yeni İddialar Geldi
Sonraki İçerikApple Watch 7 Tüm Renkler, Fiyatlar ve Teslimat Süreleri
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?