iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 8 bugün yayınlandı

0
581

Apple haziran ayından bu yana iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 15 deneme sürümlerini yayınlıyor. Apple bugün de bu sistemleri herkesin kullanımına açtı. Her ne kadar bu genel kullanıma açılmış bir güncelleme olsa da kararlı sürümler için biraz daha beklemek gerekebilir.

Apple forumlarında gelen haberlere göre iOS 15, bazı iPhone’larda yeniden başlatma sorunlarına neden olabiliyor. Şimdilik iPadOS 15 ve watchOS 8 için hata bildirimleri gelmiyor.

iOS 15 ile gelişmiş görüntülü aramalar

iOS 15 alacak iPhone modelleri

iOS 15 güncellemelerinin merkezinde odak modu var. Uyurken, araba kullanırken veya belirli bir işi yaparken bazı bildirim gruplarını engelleyebilir veya tamamen bildirimleri engelleyebilirsiniz. Bu sayede iş / yaşam dengesi oluşturmanızda iPhone’unuz size yardımcı oluyor.

Pandemi ile birliikte görüntülü görüşmeleri daha çok yapmaya başladık. Apple da bu durumun farkında. Bu yüzden görüntülü konuşmalarda arka planın bulanıklaşmasını sağlayan yeni bir özellik iOS 15 ile duyuruldu. Aynı durum ses için de var. Görüşmelerinizde arka plan seslerinin kısılması da iOS 15 güncellemesinde bulunuyor.

iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemesinde olmasını beklediğimiz SharePlay özelliği maalesef bu güncellemede atlandı. SharePlay özelliği görüşme sırasında müzik dinlenmesini, film izlenmesini sağlayan bir özellik.

İOS 15’de en tartışmalı değişiklik muhtemelen Safari tarayıcısında adres satırının ekranın alt kısmında konumlanması oldu. Çoğu kullanıcı bu değişikliği garip karşıladı. Apple gelen geri bildirimler üzerine, bu güncellemede, Safari’ye adres satırını üst tarafa taşıma özelliği ekledi.

Canlı metin özelliği ise resimlerdeki metinlerin dışarı aktarılmasını sağlayan küçük ama yararlı bir özellik olarak iOS 15’de yerini aldı.

Ayrıca şu yazımıza da bakabilirsiniz: iOS 15 Tüm Özellikleri ve Yenilikleri

iPadOS 15 ile çoklu görev özelliği getirildi

iPadOS 15

iPadOS 15 güncellemesinde iOS 15’de olduğu gibi odaklanma özelliği ve canlı metin özelliği bulunuyor. En büyük değişiklik ise çoklu görev özelliği oldu. Uygulamaların üstünde bulunan çoklu görev menüsünü kullanarak uygulamaları ekranda yan yana yerleştirebilirsiniz.

Artık widget adı verilen araç çubukları ekranın sadece solunda değil, her yerine yerleştirilebiliyor.

iPad OS 15 güncellemesinde yer alan QuickNote özelliği ile not almak için ekranın sağ alt köşesinden yukarı kaydırmanız yeterli.

Bakınız: iPadOS 15 Tüm Özellikleri ve Farkları

WatchOS 8 ile daha sağlıklı olun.

Apple watchOS 8 güncellemesi ile Breath (Nefes) uygulamasını değiştirdi. Artık yeni ismi Farkındalık. Bu özellik ile nefes alırken odaklanmanıza, sakin kalmanıza yardımcı olunuyor. Sizin için “farkındalık dakikaları” belirliyor.

WatchOS 8’de 2 yeni egzersiz çeşidi daha bulunuyor. Bunlar; Tai Chi ve Plates.

Bakınız: watchOS 8 Tüm Özellikleri ve Güncelleme Alacak Saatler

macOS Monterey başka bahara kaldı.

macOS Monterey’in deneme süreci henüz tamamlanmadı.

iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 8 güncellemeleri nasıl yüklenir?

iOS 15’i iPhone 6s ve daha üst modellerde yükleyebilirsiniz. iPadOS 15’i ise; iPad mini 4 ve üstü modellerde, iPad Air 2 ve üstü modellerde ve iPad 5. nesil ve üstü modellerde ayrıca tüm iPad Pro modellerinde kullanabilirsiniz.  WatchOS 8 güncellemesini ise Apple Watch Series 3 ve üstü cihazlarda kullanabilirsiniz.

Güncellemeyi; Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme kısmından kolayca yapabilirsiniz.

 

Önceki İçerikiPhone 13’ün Hangi Renkleri Var? İşte Tüm Seçenekler
Sonraki İçerikiPhone 6s Bile iOS 15 Güncellemesini Aldı!
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?