iOS 15 ile gelen en iyi özellik: Live Text

2
481

Live Text adı verilen bir özellik iOS 15 ile birlikte hayatımıza girecek. Live Text kelime anlamıyla “Canlı Metin” demek. Bu yazımızda Live Text özelliğinden ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Apple 2021 WWDC etkinliğinde iOS 15, İPad OS 15 ve macOS Monterey işletim sistemlerini tanıttı. Bu platfrormların her birinde ortak olan yeni bir özellik var ki oldukça faydalı güzel bir özellik: Live Text

Live Text (Canlı Metin) nedir?

Elinizde bir kitap var. Bu kitabın içindeki yazıları bilgisayarınıza, not defterine veya telefonunuza metin olarak kaydetmek istiyorsunuz. İstediğiniz sayfanın fotoğrafını çekerek dijital ortamda metin olarak saklayabilirsiniz. İşin bu kısmı kolay. Ancak çok da kullanışlı değil. Metinde değişiklik yapmak imkansız. Word, Pages gibi bir metin editöründe düzenlemek de mümkün değil. Aslında çektiğiniz resmi, resim olarak değil de PDF olarak da kaydedebilirsiniz. Ancak PDF dosyalarını da düzenlemek kolay değil. Teknolojiden anlayan biriyseniz ufak bir google aramasıyla PDF to Word (PDF’den Word’e) dönüştüren bir site bulursunuz. Bu site ile PDF dosyasını Word’e çevirebilirsiniz. Ancak tüm bunlar çok zahmetli. Bu kadar zahmete ne gerek var diye düşünen bir Apple çalışanı ortaya bir fikir atmış. Muhtemelen konuşma şu şekilde geçmiştir:

  • Apple Developer Chef: Arkadaşlar WWDC 2021 yaklaştı. Bize yeni bir özellik lazım. Aklınızda bir şey var mı?
  • Apple Developer: Şefim resimdeki metinleri anlayacak ve metin olarak kaydedecek bir özellik getirelim mi?
  • Apple Developer Chef: Normalde parayla satmıyoruz değil mi bunu?
  • Apple Developer: Hayır şefim.
  • Apple Developer Chef: Peki parayla satabilir miyiz bu özelliği? (Bu arada şunu düşünüyordur: Parayla satacak bir şey bulursak Tim Cook’un gözüne girerim. Belki ondan sonra CEO ben olurum)
  • Apple Developer: Sanmıyorum şefim. Zaten bu işi ücretsiz yapan uygulamalar var.
  • Apple Developer Cheff: (Hayal kırıklığı içerisinde) Tamam o zaman. Yapalım. Size güveniyorum.

Yani kısaca 2021 yılında Apple bu özelliği artık sunmaya karar verdi. İstediğiniz bir şeyin resmini çekin. Live Text özelliği ile o resimdeki yazılar metne dönüşsün. Anlamadığınız bir dildeyse sizin dilinize çevrilsin.

Live Text özelliği sanrım en çok öğrencileri sevindirecek. Tembel bir arkadaşımız elindeki telefonla arka sıradan öndeki çalışkan arkadaşın aldığı notların resmini çekecek ve bunu bilgisayardan çıktı olarak alabilecek. Bu arkadaşımızda biraz girişimci ruhu varsa, bu notlara bir kapak yapıp üniversite kantininde HandBook olarak bile satabilir. Notunu kaptırmak istemeyen çalışkan arkadaşımıza önerim şu: El yazını boz. Olabildiğince karmaşık bir şekilde yaz.

 

Önceki İçerikGelecek iPad Mini hakkında yeni söylentiler var
Sonraki İçerikmacOS Monterey Sürümü, Intel İşlemcili Mac Sahiplerini Üzebilir
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

2 YORUMLAR

    • Ya eğitilmezsiniz gerçekten. Adam akıcı olabilmesi için her şeyi yapmış ve çok da güzel olmuş. Anlamıyorsun yorum yapma bari. Git haber7 de kopyala yapıştır haber oku. Zaten yalan dolan.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?