iOS 15.2 Varis Ekleme Nasıl Yapılır?

0
296

iOS 15.2 sürümünden sonra Apple kullanıcılarına güzel bir artı sunuldu. Artık kullanıcılar iPhone cihazlarında Apple kimlikleri için bir varis ekleyebilecekler. Yeni özellik, iOS 15.2 sürümü yayınlandıktan sonra resmi olarak kullanıma da girdi. Yeni bir özellik olduğu için iOS 15.2 ile varis ekleme işleminin nasıl yapıldığını bilmeyebilirsiniz.

Nasıl varis oluşturabileceğiniz ve Apple’ın bu konuda neler söylediği gibi bilgileri paylaşmak istiyoruz. Sistemin tam olarak ne olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

iOS 15.2 Varis Ekleme Özelliği için Bilinmesi Gerekenler

İşleyiş güncelleme notlarında yer alan kadar karmaşık ve zor değil. Hatta oldukça basit olduğunu da söylemek lazım. Nasıl varis ekleme yapılacağına geçmeden evvel, sistemin tam olarak ne olduğunu aktarmak istiyorum.

Varis ekleme sayesinde, Apple kimliğinizde yer alan bazı bilgilere belirlediğiniz kişilerin erişmesine izin veriyorsunuz. Siz öldüğünüzde bu veriler varisiniz tarafından erişilebilir oluyor. Apple’ın söylediğine göre, veriler içerisinde;

 • Mesajlşar,
 • Notlar,
 • Dosyalar,
 • Mesajlar,
 • Fotoğraflar,
 • Aygıt yedeklemeleri,
 • İndirilen uygulamalar bulunuyor.

Fakat bir kullanıcının varis olması demek her şeye erişimi olacak demek değil. Apple kimliğiniz içerisinde yer alan abonelikleriniz, kitaplarınız, satın aldığınız film ya da müzikleriniz, ödeme bilgileriniz varise verilmiyor. Seçilen varis bu hassas bilgilere ulaşamıyor.

İlginizi Çekebilir: Yenilenmiş Telefonlarda Taksit Sayısı Değişti! İşte Yeni Taksit Sayısı

Süreç Nasıl İşliyor?

Kullanıcıların yeni özelliği kullanarak varis ekleme işlemini yapması ilk adım oluyor. Sonrasında varis olarak seçtiğiniz kişiye belirlenen anahtarı iletmeniz gerekecek.

Karşı tarafın, yani varis olarak seçilen kişinin herhangi bir Apple kimliği olmasına ya da Apple cihaz kullanmasına gerek yok. Sadece Apple kullanıcılarının erişebileceği veriler söz konusu değil. Varis olarak seçilen kişinin anahtarı saklaması yeterli.

Size bir şey olduğu zaman, varis olan kullanıcının ölüm belgesi ve varis anahtarıyla beraber Apple’a başvurması gerekiyor. Daha sonra Apple, ölüm belgesi ve anahtar için inceleme yapıyor.

iOS 15.2 ile varis ekleme

Yapılan inceleme sonrasında ise herhangi bir sorun olmaması durumunda, varis olan kişiye sizin verilerinize erişmesi için yeni bir Apple kimliği veriliyor. Özel bir Apple kimliğinin verildiğini belirten Apple, sizin eski Apple kimliğinizin ise tamamen silineceğini belirtmiş.

Bu da güvenlik odaklı bir adım olarak gözüküyor. Yani eski Apple kimliğine erişim kesilmiş ve veriler bu şekilde başkası tarafından erişilemez hale geliyor.

Varis olarak seçilen kişiye verilen özel Apple kimliği için ise bir süre olduğunu ekleyelim. Apple’ın belirlediği süreye göre varis hesabı onaylandıktan sonra 3 yıl içerisinde hesaba erişim devam ediyor.

Sonrasında ise varis bile hesaba erişemiyor ve bu özel hesabın da tamamen silinmesi sağlanıyor. Anlaşılan Apple siz öldüğünüzde bile bilgilerinizin güvenliğini düşünüyor.

Bu işleyişi anladığımıza göre artık iOS 15.2 ile varis ekleme özelliğinin nasıl kullanılacağına bakabiliriz.

iOS 15.2

iOS 15.2 ile Varis Ekleme Adımları

İlk aşamada gereklilikleri bilmeniz lazım. Bu şekilde varis ekleme için;

 • 13 yaşından büyük olmanız gerekiyor.
 • Apple kimliğinizde de iki aşamalı korumanın açık konumda olması gerekiyor.
 • En son güncellemeleri yüklemiş olanız gerekiyor.

Tüm bu gereklilikleri sağladıktan sonra varis eklemek için yapacaklarınız aşağıda.

 • Telefonunuzdan ya da tabletinizden “Ayarlar’a” girin.
 • “Parola ve Güvenlik” bölümüne geçin ve “Varis” seçeneğine tıklayın.

iOS 15.2 ile varis ekleme

 • “Varis Ekle” yoluna tıklayın ve şifre girişi yapın. Face ID ya da Touch ID kullanıyorsanız bunu da kullanabilirsiniz.

iOS 15.2 ile varis ekleme

 • Şimdi seçim yapmanız lazım. Aile paylaşım grubundan da hazır olan profillerden birini seçebilirsiniz. Farklı birini varis yapacaksanız o zaman “Başkasını Seç” diyeceksiniz.

iOS 15.2 ile varis ekleme

 • Telefon ve e-posta girişi yaparak kişiyi varis olarak ekleyeceksiniz.
 • Ardından kişiye anahtarın nasıl göndereceğinizi seçiyorsunuz.

İşlem tamam olacak ve size bir anahtar gösterilecek. İşte bu varis anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Sistemin çalışması için şart olan anahtar. Bu anahtarı da varis olan kişiye vermeniz lazım.

Kişi  Güncel Apple Aygıt Kullanıyorsa: Direkt olarak iOS 15.2 yüklü bir iPhone ya da iPadOS 15.2 yüklü bir iPad cihazına mesaj gönderebilirsiniz. Kişi varis olmayı kabul ederse, karşı tarafın Apple kimliğinde varis anahtarınız tutuluyor olacak.

Kişi Güncel Olmayan Apple Aygıt Kullanmıyorsa: Mesaj olarak yine anahtar bildirimi gönderilebilir. Bu aşamada anahtarın depolanması için kişinin güncelleme yapması istenir.

Kişi Apple Kullanıcısı Değil: O zaman fiziksel olarak anahtarı ulaştıracaksınız. Ya görüntüsünü çekip vereceksiniz ya da çıktısını alıp vereceksiniz. Zaten karekodlu bir anahtar olduğu için kullanımda sorun olmayacaktır.

iOS 15.2 ile varis ekleme adımları bunlar. Varis olan kişinin sizin ölmeniz halinde yapacakları da belli. Yine de bir nokta aklınıza takılmışsa yazabilirsiniz.

Önceki İçerikYenilenmiş Telefonlarda Taksit Sayısı Değişti! İşte Yeni Taksit Sayısı
Sonraki İçerikiPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?