iOS 15.2 ile Gelecek Olan Uygulama Gizlilik Raporu Özelliği Gözüktü

0
460

iOS 15.1 güncellemesi birkaç gün kadar öncesinde yayınlandı. Yeni büyük güncelleme gelir gelmez, önemli özellikleri de beraberinde taşıdı. Başta zaten SharePlay özelliği aktif edildi. Bu özellik dışında gelen birçok düzenleme ve iyileştirme de gördük. Yakın zamanda ise iOS 15.2 sürümünü göreceğiz.

İlk olarak beta sürümü yayınlanan yeni büyük güncellemenin getireceği önemli özellik ortaya çıkmış durumda. Bu yeni özellik Uygulama Gizlilik Raporu özelliği olacak. Bu özellik ile beraber kullanıcıların, uygulamalara karşı güvenliği biraz daha artmış olacak. Aslında temel sürümde gelmesini beklediğimiz özelliğin detaylarına geçelim.

İlginizi Çekebilir: Yeni iMac Pro Özellikleri Sızdı! Çok İddialı Olacak

iOS 15.2 ile Gelecek Olan Uygulama Gizlilik Raporu Ne İşe Yarayacak?

Bu yeni özellik sayesinde, oluşturulan menüye girdiğimiz zaman uygulamalar hakkında tüm bilgileri alabileceksiniz.

Uygulamalar; fotoğraflarınıza, kameranıza, konuma, mikrofona ve diğer verilere ne sıklıkla erişmiş bunu görebileceksiniz. Uygulamaların verilerinize ne sıklıkla ulaştığını görmek, gizliliğinizi ihlal edici uygulamaları da tespit etmenizi sağlayacak.

Diyelim ki bir fotoğraf düzenleme uygulamanız var. Bu uygulamanın sürekli mikrofona erişmesinin herhangi bir anlamı yok. Menüye baktığınızda uygulama sürekli mikrofona erişim göstermişse anlayacaksınız ki uygulamayı bir daha gözden geçirmek gerekiyor. Tabii ki bu kafadan bir örnek oldu ama dediğimiz gibi bu örnekleri arttırmak mümkün.

iOS 15.2

Her şekilde uygulamaların hareketlerini görmek, kullanıcı gizliliği adına daha iyi bir çözüm olacaktır. Zaten iOS 15 bu konuda oldukça başarılı bir işletim sistemi oldu.

Özellikle sosyal medya uygulamalarının nereye nasıl eriştiğini görmek ve hangi verileri kullandığını bilmek birçok kullanıcının istediği özellik.

iOS 15 ile gelen bazı katı kuralları, iOS 15.2 daha da öteye götürecek gibi gözüküyor. iOS 15.3 geldiğinde ya da yeni sürümler gelmeye devam ettiğinde bu konuda daha nasıl adımlar atılacağını da anlayacağız. Gizlilik konusunda Apple’ın iOS 15 sürümünü daha da geliştireceğini ve her yeni güncellemede ek bir şey göreceğimizi düşünüyorum.

Önceki İçerikYeni MacBook Pro Parçalandı ve Tamir Edilebilirlik Puanı Yayınlandı
Sonraki İçerikiPhone için Kaza Algılama Sistemi Üzerinde Çalışılıyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?