iOS 15.2 ile Dijital Miras Dönemi Başlıyor

0
284

iOS 15.2 güncellemesi için beta süreçleri hızlandı. Yeni beta da kısa süre önce gelmişti. Bu yeni betanın yayınlanması sonrasında ortaya çıkan tüm yenilikleri ayrı ayrı ele alacağız ama öne çıkan bir özellikten başlamak istiyoruz. O özellik dijital dünyanın da bir gerekliliği olan dijital miras özelliği olacak.

iOS 15.2 sonrasında iPhone kullanıcılarının dijital miraslarını bırakmalarına izin verilecek. Peki bu sistem nasıl çalışacak? Kullanıcılar için neler sunuyor?

iOS 15.2 Sonrası Dijital Miras Programı

Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar telefonlarının ayarlar bölümünden dijital mirasçılarını seçebilecekler. Kullanıcıların telefonlarında yer alan verileri miras olarak bırakacakları ismi yine Ayarlar kısmından seçmesi mümkün olacak.

Miras bırakılan kişi seçimiyle beraber öldükten sonra hesabınızda yer alan tüm verilerin kimin erişiminde olacağını seçebileceksiniz. Mesajlar, notlar, dosyalar, kişiler, fotoğraflar ve indirilen uygulamalara kadar tüm bilgilere erişecek olan mirasçı, sadece iCloud keychain lisanslarına erişim sağlayamayacaklar.

iOS 15.2 sürümüyle beraber kullanıma sunulacak olan bu özellik, anlayacağınız tam olarak bir dijital miras sistemi getirmiş olacak. Şu an beta sürecinde testleri yapılan özelliğin tüm iPhone kullanıcıları için açık olup olmayacağını bilmiyoruz.

iOS 15.2

Belki özellikte bölge sınırları olur ya da kullanıcı sınırları olur bunu bilemiyoruz. Artık beta sürecinin tamamlanmasından sonra daha fazla bilgi almak mümkün olacak.

Zaten bu özellik iOS 15 sürümünün ilk tanıtımında da dile getirilmiş olan bir özellik olarak biliniyor. iOS 15.2 sonrasında tamamen kullanımda olacak gibi duruyor. Dediğimiz gibi güncellemenin final sürümü yayınlandığı zaman biz de daha detaylı bakabiliriz.

Şimdilik beta sürecinin ne kadar devam edeceği konusunda bir bilgi yok. Bu konuda da bilgileri bekleyeceğiz.

Önceki İçerikApple Watch SE Fiyatları Nasıl Değişti? Son Durum
Sonraki İçerikiOS 15.2 Beta 2 ile Ortaya Çıkan Tüm Değişimler
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?