iOS 15.2 Güncellemesi Yayınlandı!

0
398

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı ikinci büyük güncelleme olan iOS 15.2 sürüm güncellemesi için yayın yapıldı. Hem iPhone akıllı telefonlar için yeni iOS güncellemesinin yayınlandığını gördük hem de iPad cihazlar için yeni iPadOS sürümünün yayınlandığını gördük.

Aslında daha önce de beta sürümlerinde bu yeni versiyonla beraber gelecek olan artılardan söz etmiştik. Dilerseniz yeni güncelleme sonrasında gelen özelliklerin üzerinden bir geçelim ve artılardan konuşalım.

iOS 15.2 Güncellemesi Sonrası Yapılan Değişiklikler

Apple bu sürümü ikinci büyük güncelleme olarak getirdi. iOS 15 çıktığı zaman gelmeyen yenilikler, bu sürümle beraber artık kullanımda diyebiliriz. Gelen yenilikleri paylaştığımız zaman bunu daha iyi anlamış olacaksınız.

Makro Fotoğraf Ayarı: iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Pro akıllı telefonlarında geçerli olan bu yenilik, makro çekimler üzerine odaklanıyor. Makro çekimi ayarlamak için makro çekim fotoğraf denetimi kullanılabilecek.

Dijital Miras: iPhone ya da iPad sahipleri vefat etmeleri durumunda iCloud hesabına ve kişisel verilere erişmek için bir mirasçı seçilebilecek. Yani djital miras bırakabileceksiniz.

iOS 15.2

Uygulama Gizlilik Raporu: Kişisel bilgi güvenliği için kullanıma sunulan uygulama gizlilik raporu da genişletilecek. 7 günlük veriler halinde, hangi uygulama konumunuza ne kadar erişmiş, mikrofonu ne kadar kullanmış ya da kameraya ne kadar erişmiş görebileceksiniz. Ayrıca ağ etkinliği için de ek bir izleme özelliği kullanıma alınmış olacak.

İletişim Güvenliği: iOS 15.2 ile ebeveynler çocuklarının güvenliğini sağlama konusunda yeni yetkilere sahip olacak. Eğer çocuklar uygunsuz olabilecek bir fotoğraf alırsa ya da gönderirse, ebeveynler uyarı mesajı alabilecekler.

CarPlay Güncellemesi: CarPlay sistemi için de şehir haritalarında bir güncelleme olduğunu göreceğiz.

Bunlar iOS 15.2 sonrasında görülecek ana değişiklikler olarak sınıflandırılabilir. Bu değişiklikler dışında çok sık karşılaşılan hatalar için de düzenlemeler yapıldığını görüyoruz. Hangi hatalar için nasıl düzenlemeler yapıldığı konusunda da bilgi verelim.

iOS 15.2 beta 2

  • CarPlay’in uygulamalarda yaşanan bilgi güncelleme sorunu giderildi.
  • iPhone 13 akıllı telefonlarına video yayın uygulamaları üzerinden içerik yüklenmesini engelleyen sorun giderildi.
  • Takvim etkinliklerinde yaşanan süre hataları ve yanlış gösterimler düzeldi.
  • ProRaw fotoğraflar, bir başka fotoğraf düzenleyicisine atıldığı zaman, aşırı ışık varmış gibi bir görüntü oluyordu. Bunun önüne geçildi.
  • Siri’nin iPhone kilitli olduğu durumlarda yanıt vermemesi gibi sorunları düzeldi.

Tüm bu değişimleri ve artılarıyla beraber iOS 15.2 güncellemesi artık yayında. Kullanıcılar bu yeni sürümden ne kadar memnun olacak göreceğiz. Beklentiler yüksek. Bir yandan da iOS 15.3 sürümüne hazırlanmaya başladık bile.

Önceki İçerikiPhone hoparlör, ahize ve mikrofon sorunları
Sonraki İçerikiPhone yetkisiz müdahale sorunu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?