iOS 15.1 Güncellemesi Sonrası Gelen Tüm Yenilikler

0
1169

iOS 15.1 güncellemesinin yayını sonunda yapıldı. Yeni güncellemeyi gördüğümüz gibi söz konusu seri için testlere de baktık. Önemli değişiklikleri de beraberinde getiren güncelleme, birçok hatanın giderilmesi konusunda da etkili oldu gibi duruyor.

Güncellemenin neler getirdiğine ve değişimler olarak başta neler gösterebileceğimize daha detaylı olarak bakacağız. Boyut ve benzeri detayları da sonrasında vereceğiz.

İlginizi Çekebilir: İlk iPod Prototipi Ortaya Çıktı! Böyle Gözüküyor

iOS 15.1 ile Gelen Yenilikler Neler?

Bu kez büyük bir ara güncellemesi olarak görebileceğimiz yeni güncelleme resmi sürüm notlarına göre önemli kısımlarda önemli yenilikleri ve değişiklikleri sunuyor. Güncellemenin getirdiklerine tek tek bakacağız.

Kamera Kısmında Yapılan Düzenlemeler

 • iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Pro modellerine ProRes video çekme desteği resmi olarak geldi.
 • iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Pro modelinde makro fotoğraf çekimi sırasında otomatik kamera geçişi özelliğini kapatmak için ek ayar geldi.

SharePlay

 • İlk kez iOS 15 tanıtımında duyurulan ama sonrasında yeni sürüm gelirken, iptal edilen özellik bu güncelleme ile beraber geliyor. SharePlay artık kullanılabilir durumda olacak. FaceTime sırasında beraber içeriklerde gezebilecek, müzik dinleyebilecek ya da içerik izleyebileceksiniz. Üstelik özellik akıllı kontrol sistemleri de getirecek. Mesela arkadaşınız konuştuğu zaman bu algılanacak ve otomatik olarak içeriğin sesi kısılacak gibi.

Çeviri

 • Mandarin Çince için çeviri desteği geldi.

Kestirmeler

 • Önceden oluşturulmuş olan kestirmeler için metin katmanı ekleme özelliği geldi.

Apple Cüzdan

 • Covid 19 aşı kartı desteği geldi.

Bunlar iOS 15.1 sürümüyle beraber gelen yenilikler oldu. Bu yeniliklerin dışında bir de yeni sürümle beraber giderilen hatalar var. Bunlara da bakalım.

iOS 15.1 Beta 1

iOS 15.1 ile Giderilen Hatalar

 • iPhone 12 akıllı telefonlarında pil kapasitesi tahmin algoritmalarında güncelleme yapıldı.
 • Fotoğraflar uygulamasında fotoğrafları içe aktarırken hatalı bir şekilde depolama alanı doldu uyarısı çıkması sorunu giderildi.
 • Hava durumu uygulamasında konumum bölümünde güncel sıcaklık bilgisi görüntülenirken yaşanan sorun giderildi.
 • Ekran kilitlemesiyle beraber uygulamalarda çalan seslerin durdurulması sorunu giderildi.
 • Wi-Fi ağlarının algılanamaması sorunu giderildi.

Şu an için iOS 15.1 yenilikleri ve düzenlemeleri bu şekilde gözüküyor. Yeni sürümle beraber kullanıcıların iOS 15 sürümüne geçişi hızlanacak mı göreceğiz.

Önceki İçerikmacOS Monterey Türkiye Yayın Saati ve Detaylar
Sonraki İçerikYeni iPhone SE için İsim Değişti! İşte Yeni Beklenti
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?