iOS 14’ü Bekleyin! iPhone’a Yeni Bir Yetenek Geliyor

0
4669

iOS 14 özelliklerini derlediğimiz bir yazımız var. 9 Haziran’da paylaştığımız o yazı üzerinden 24 saat geçti. 24 saat içerisinde ne değişebilir ki? Tanıtıma kadar yeni bir özelliğin daha ortaya çıkmayacağını düşünenlerdenseniz yanıldınız.

Bizim yazımızı paylaşmamızın üzerinden 24 saat geçmişti ki yeni bir özellik daha belli oldu. Yeni özelliği gösteren IT Home tarafından ele geçirilen bir ekran görüntüsü oldu. Ayarlar hakkında bilgi veren ekran görüntüsüne göre iPhone arama kaydetme özelliğine kavuşacağız.

Bakın: iOS 14 Yenilikleri Neler? Bilinen Özellikler

iPhone Arama Kaydetme Sistemi Geliyor

Paylaşılan ekran görüntüsünde, gelen ve giden aramaların kayıt edilip edilmeyeceğinin seçilmesi isteniyor. Bir anahtar var ve siz bu anahtarı açık hale getirdiğinizde aramalar kayıt edilebilir oluyor. Yani görüntüden anladığımız bu.

iPhone’da aramaları kayıt etmek belki çok üst düzey bir özellik olarak görülmeyebilir. iOS işletim sisteminde bu işlemi yerine getirebilecek olan uygulamalar yok mu? Var tabii. Kullanılan bu uygulamalar ne kadar güvenilir garanti veremiyoruz.

Yıllarda Google Play Store üzerinde ve App Store üzerinden kullanıcıları dinlediği tespit edilen onlarda kayıt programı engellendi. Bazı programların alınan görüşme kayıtlarını depoladıkları bile söylendi ve kullanımı konusunda kullanıcıların uyarıldığı birçok program oldu.

iOS 14

Yaşanan bu olayları değerlendirdiğimizde dahili bir ses kaydetme sisteminin olması daha güvenli olacaktır. iOS 14 ile iPhone’da arama kaydetme kullanışlı, bir o kadar güvenli ve bir o kadar da hatasız bir özellik olabilir.

Hatasız diyorum çünkü bu iş için kullanılan diğer uygulamaların bir çoğunda hatalar yaşanabiliyor. iOS ile dahili bir sistem geldiği zaman, stabil çalışan bir özellik kullanımda olacak.

Aklıma takılan ve cevabını bulamadığım iki soru var. İlk sorum şu ki arama kayıtları nerede depolanacak? Telefonlar için depolama biriminin düşmesine neden olan bir sorun yaratır mı?

İkinci sorum şu ki ülkeler bu sistemin kullanılmasına izin vermeyi düşünüyor mu? Yani her ülkede özellik yasal sorun oluşturmadan aktif bir şekilde açık mı olacak?

Sorulara ben de cevap bulamadım. Cevabı 22 Haziran’da WWDC 2020 sonrasında öğreneceğim ve tabii ki sizlerle de paylaşacağım.

Önceki İçerikiOS 13.6 Beta 2 İki Önemli Değişiklik Getiriyor
Sonraki İçerikKaç iPhone 12 Versiyonu Olacak? Model Numaraları Gözüktü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?