iOS 14’te Uyarıya Neden Olan Instagram Kamera Hatası Bulundu

0
182

iOS 14 işletim sisteminde, çok agresif olan bir bildirim sistemi var. Bu agresif yapı sayesinde uygulamalar artık kullanıcıları gizlice izleyemeyecek. Hatırlayalım, iOS 14 final henüz çıkmadan TikTok, LinkedIn gibi dev uygulamalar bu bildirim sisteminden nasibini almıştı. Uygulamaların arka planda kullanıcıları izledikleri ve pano bilgilerine eriştikleri tespit edilmiş, iOS 14 bunu uyarı bildirimleri ile ortaya çıkarmıştı.

Bu kez aynı uyarı bildirimi sistemine takılan Instagram oldu. iOS 14 kullanan cihazlarda Instagram için sürekli uyarı bildirimleri gösteriliyor. Peki, nasıl bir hata var? Instagram da mı kullanıcıları gizlice izliyor?

iOS 14’ün Instagram Uyarısı Vermesinin Nedeni Bir Hatadan Kaynaklı

Önce uyarıdan bahsedelim. Uyarıda siz Instagram’a girmeseniz bile, Instagram’ın kameranızı kullandığı gösteriliyor. Hemen akıllara gelen, uygulamanın kapalı olmasına rağmen arka planda kameraları kullanmaya devam ettiği oldu.

Benzer bir durum Facebook uygulamasında yaşanmış ve Facebook’un, kamera kapatılsa bile kamerayı arka planda açtığı ortaya çıkmıştı. Bu hata yapılan bir güncelleme ile giderildi.

Instagram’ın durumu biraz daha farklı. Instagram sözcüsü hemen konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve kameraların sadece kullanıcıların izni olduğunda açıldığını söyledi. Yani uygulama girip, yeni bir fotoğraf çekmek istediğiniz zaman ya da gönderi oluşturmak istediğiniz zaman kamera devreye alınıyor.

iOS 14-Instagram-uyarisi

Uygulama kapalıyken iOS 14 işletim sisteminin, kameranın kullanıldığını göstermesine neden olan durum ise bir hatadan kaynaklanıyor. Bildirimin hatadan kaynaklı olarak gösterildiği, aslında uygulamanın arka planda kamerayı kullanmadığı söylendi. Bu hatanın ise tespit edildiği ve kısa süre sonra yayınlanacak bir düzenleme güncellemesi ile tamamen giderileceği de paylaşılan bilgiler arasında.

Instagram’ın açıklaması basit. Bir hata var. Arka planda izleme yok. Sadece bu hata nedeniyle bildirim ya da uyarı gösteriliyor. Ne kadar gerçek ya da tatmin edici bir açıklama bilemiyoruz ama iOS 14 bir kez daha göstermiş oldu ki arka planda kullanıcıları izleyen uygulamalara kesinlikle izin verilmeyecek. Bu Instagram olur Facebook olur, isimler değişir ama iOS 14’ün gizlilik özellikleri şimdilik isteneni veriyor gibi duruyor.

Önceki İçerikFace ID Mac Modellerine Taşınıyor
Sonraki İçerikiOS 14 Beta 3 Yenilikleri, Hata Düzenlemeleri ve Tüm Bilinenler
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?