iOS 14’te Tam Ekran Çağrı Özelliğini Etkinleştirme

0
1319

Her iOS sürümünde bazı deneyimlerimiz değişiyor ancak iOS 14 bu konuda biraz daha iddialı bir işletim sistemi oldu. Ufak ama alışkanlıklarımızı değiştirecek olan birçok düzenleme var. Bunlardan birisi de çağrı gösterme sistemi üzerine oldu. iPhone akıllı telefonlar gelen çağrıları tam ekran olarak gösteriyor.

Farklı bir işle uğraşırken çağrı geldiği zaman bir anda ekranda tam boy çağrı gösteriliyor. Gösteriliyordu. iOS 14 ile bu değişecek. Artık gelen çağrılarda tam ekran kullanılmayacak. Bunun yerine çağrılar tam ekran değil, bildirim gibi üst kısımda gösterilecek. Kimisine göre daha işlevsel olan bu yeni gösterim, kimi kullanıcılara göre ise yersiz bulundu.

Daha doğrusu değişiklik istemeyen ve eski kullanımda devam etmek isteyen birçok kullanıcı var. iOS 14 henüz yayınlanmadı ama yeni işletim sistemi yayınlandığı zaman bu özelliği kullanmak istemeyen, eski gösterime devam etmek isteyen kullanıcıların bunu nasıl yapabileceğiniz anlatacağız.

Bakın: Facebook iOS Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

iOS 14’te Tam Ekran Çağrı Gösterimini Etkinleştirme

Bu yazıyı yazdığımız sırada iOS 14 henüz beta 1 sürümünde. Henüz iOS 14 kullanmıyor olabilirsiniz ama iOS 14 işletim sistemine geçtiğiniz zaman anlatacağımız tüm bu yöntemler işinize yarayacak.

  • iOS 14 yüklü cihazınızdan “Ayarlar’a” giriş yapıyoruz.

  • Aşağı doğru inin ve “Telefon” bölümüne dokunun.
  • “Gelen Aramalar” yolundan devam edin.
  • Açtığınız menüde iki seçim var. Biri “Banner” seçimi. Bu ekranın üzer kısmında gelen aramaları banner şeklinde gösterecek.
  • iOS 14’te tam ekran çağrı gösterimi için “Tam Ekran” özelliğini seçin.

Bu seçimi yaptığınız an, çağrılardaki görüntü eski sisteme dönecek. iOS 13 ve daha eski işletim sistemi sürümlerinde geçerli olan görüntüyü kullanacaksınız. İstediğiniz her an banner görünüme geçebilirsiniz.

Tam ekran çağrı özelliği gelen standart aramalarda kullanıldığı gibi FaceTime aramalarında da kullanılabiliyor. Haliyle FaceTime üzerinden gelen çağrılar için de tam ekran görüntüleme özelliğini açabilirsiniz.

iOS 14 FaceTime Tam Ekran Çağrılarını Etkinleştirme

iPad ya da iPhone fark etmiyor. Aynı işlemleri yapacaksınız.

  • Bir tek çağrı ayarları değil diğer herhangi bir ayarı da yaparken önce “Ayarlar’a” girmek gerekiyor.

iOS 14'te Tam Ekran cagri Gösterimi

  • Ayarları açıp işlemlere geçelim.
  • Telefon üzerinde değil de “FaceTime” alanına dokunun.

iOS 14'te Tam Ekran cagri Gösterimi

  • Aynı şekilde “Gelen Aramalar’a” girin.
  • Banner altında yer alan “Tam Ekran’ı” seçin ve çıkın.

Diğer uygulamalar için de iOS 14 tam ekran çağrı modunu açabilirsiniz. Tamam Apple bir şeyleri değiştirdi ama her zamanki gibi önce kullanıcı deneyimine önem verdi. Banner isteyen Banner şeklinde kullansın, tam ekran isteyen ise tam ekran şeklinde kullansın. Bunun bir seçim olması, kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Önceki İçerikiOS 14 ile Gelen Çeviri Uygulamasının Özellikleri
Sonraki İçerikiPhone’da Uygulama Kitaplığı (App Library) Nedir? Nasıl Kullanılır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?