iOS 14 Yeni Bir Sorunla Gündemde – Yine Önemli Bir Sorun!

0
489

iOS 14 işletim sistemi, iOS 12 ve 11 sürümü kadar olmasa da bazı hatalarla gündeme gelmeye başladı. Aslında yeni sürüm ilk çıktığı zaman çok büyük bir sorun oluşturmamıştı. Daha doğrusu çok büyük bir sistem hatası haberi gelmemişti.

Fakat güncellemeye yeni sürümler geldikçe durum değişmeye başladı. Bazı hatalar, sistem sorunları gündeme gelmeye başladı. En son 14.2 güncellemesinin sorununu ele aldık. Bu sürümde yaşanan sorun bir pil sorunu olarak karşımıza çıkmıştı. Telefonlar güncelleme aldıktan sonra, dakikalar içerisinde pili tükeniyordu.

Henüz bu sorun için bir açıklama gelmedi ve yeni bir güncelleme yayınlanmadı ama yeni bir sorun daha ortaya çıktı.

iOS 14 Bildirimleri ve Mesajları Göstermiyor

Kullanıcıların paylaşımlarına göre yeni işletim sistemi, mesajları ve bildirimleri göstermede sorunlara neden oluyor. Herhangi bir bildirim geldiği zaman, kullanıcılar ya ekranlarında bu bildirimi göremiyor ya da kilit ekranını açtıktan çok uzun bir süre sonra bildirim gözüküyor.

Hem mesaj bildirimleri hem de uygulama bildirimleri için bu durumun geçerli olduğunu belirten çok sayıda kullanıcı var. İşin ilginç olan kısmı ise sorunların daha çok eski modellerde yaşanıyor olması.

Yani kullanıcıların yorumlarına baktığımız zaman iPhone 11 ya da iPhone 12’de bu sorunu yaşadığını belirten kimse yok. Genelde eski telefonlarda sorun yaşadığını dile getiren kullanıcılar var. Her zaman söylüyoruz ama yine söyleyelim ve altını çizelim ki Apple hatayı doğrulamadı.

iOS 14

Apple hatayı doğrulamadığı gibi iOS 14.3 sürüm notlarında da buna ilişkin bir detay göremiyoruz. Her ne kadar sürüm notlarında olmasa da hem pil sorununun hem de yaşanan bildirim sorununun iOS 14.3 ile beraber çözüme kavuşacağını düşünüyoruz.

Öyle ki Apple bu sürüm üzerinde çok durdu. Güncellemeyi ardı ardına vermedi. Beta süreçleri arasında biraz daha süre bıraktı ve final sürümünden önce RC sürümünü yayınladı.

Görünen o ki raporlanan sorunların üzerinde duran Apple, yeni sürümde bunu tamamen çözmeyi hedefliyor. Her güncelleme yeni bir hata çıkaracak olursa, firma iOS 14 işletim sisteminden geçer not alamayacak. Onun için biraz daha geç güncelleme verilmesi ama sağlam güncellemeler gelmesi daha önemli.

Önceki İçerikiPhone 12 Mini ve iPhone 12 Pro Max Türkiye Satış Tarihi Açıklandı
Sonraki İçerikTürkiye’de Apple Store’lar Kapatıldı – Ne Zamana Kadar?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?