iOS 14 Videosu Sızdırıldı – Yeni İşletim Sistemi!

1
2265

iOS 14 için kesin tarihi biliyoruz. iPhone telefonları şahlandıracak olan işletim sistemi 22 Haziran’da online yapılacak WWDC 2020 etkinliğinde boy gösterecek. iOS 14’ü parça parça inceleyeceğiz ama tanıtımı bekliyoruz.

Bu sızıntılara engel değil. Son sızıntı şimdiye kadar 14 serisi hakkında gelmiş olan en net sızıntı. Bir görüntü ya da ekran görüntüsü yok. Direkt olarak video var. Sızıntılarla Twitter’ı geçmiş olan sosyal medya platformu Weibo’da görülen video, bize ilk bilgileri sağlamış oldu.

iOS 14 Uygulama İkonlarını Değiştirebilecek

Videoda anladığımız özelliklerde geçmeden önce videonun nasıl sızdırıldığı hakkındaki bilgilere bakmak istiyorum. Weibo paylaşımını yapan kaynak, bu video için yüksek bir ücret ödediğini ve videoyu ancak bu şekilde alabildiğini açıklamış.

Bu sızdırılan videonun ne kadar gerçek olduğu konusunda bir kanaat oluşmasını sağlıyor ama tek başına yeterli mi derseniz değil. Ben size bu video tamamen gerçek diyemeyeceğim. Gerçek olma ihtimali var mı? Tabii ki var. Yeni arayüzlerin tanıtımı öncesinde videolar, ekran görüntüleri sızabiliyor.

iOS 13 için, iOS 12 için, 11 için ve daha eski arayüzler için hep bir sızıntı geldi. Apple’a özgü bir durum değil. Markalar biraz reklam amaçlı sızıntılara izin veriyor, bazılarına da engel olamıyor. İşte böyle bir durum var.

Konu uzadıkça uzar bir en iyisi videomuza bakalım. iOS 14 videosunda uygulama ikonları üzerine odaklanılmış. Uygulama ikonlarına belli bir süre basılı tuttuğunuz zaman, seçenekler çıkıyor ve seçenekler içerisinden görüntüleme konusunda istediğiniz seçimi yapabiliyorsunuz.

Mesela hava durumu için sadece hava durumu uygulamasının ikonunun görütülenmesi değilde, bir şehrin hava durumu hakkında bilgi verileceği şekilde uygulama ikonu düzenlenebiliyor.

Aynısı ayarlar için, kamera arayüzü için, sosyal medya uygulamalarının ikonları için de geçerli. Farklı bir uygulama ikon deneyimi olacağına kesin gözüyle bakıyorum. Videoyu incelediğiniz zaman siz de göreceksiniz ki bu tür bir özellik kullanılabilirliğin artmasına, işlerin biraz daha kolaylaşmasına imkan tanımış olacak.

Videoda yer alan telefonda iPhone 11. Belki daha eski ya da daha yeni iPhone 12 telefonlarında biraz daha farklı bir ikon yerleşimi de olabilir.

Önceki İçerikiOS 12.4.7 Güncellemesi Yayında – Şaşırtabilir!
Sonraki İçerikiOS 13.5 jailbreak Geliyor – Hazırlıklar Tamam!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?