iOS 14, TikTok’un Oyununu Ortaya Çıkardı

0
1667

Bir işletim sistemi, kullanıcıların ulaşacağı bir son kullanıcı yazılımı yazıyorsanız en büyük sorunlarınız içerisinde ilk iki seçenekten biri mutlaka gizlilik oluyor. Kullanıcılar sizin yazımınızı kullanırken, verilerinin gizli kalması ve korunması lazım.

Apple bunu çok iyi başaran firmalardan. İstisnalar yaşandı elbet ama Apple yazılımları kullanıcıların bilgilerini koruyacak ve gizlilik sorunlarına karşı kalkan olacak şekilde hazırlanıyor. iOS 14 bize en güzel örnek.

iOS 13 ile beraber zaten gizlilik seviyesi belli bir noktaya gelmiş ve kullanıcılar gizlilik sorunlarına karşı korumaya alınmıştı ama görünen o ki iOS 14 ile önlemler bir nokta ileri gidecek.

Bakın: iOS 14 ile YouTube 4K Dönemi Başladı

iOS 14 Kopyalama Korumasını Devreye Aldı

Yeni koruma kullanıcıların panoya kopyaladıkları bilgiler için geçerli. İşletim sistemi güncellemesi sonrasında, bir kullanıcı herhangi bir şifresini ya da herhangi bir metni farklı bir yere yapıştırmak için panoya kopyaladığı zaman, bu bilgi koruma altına alınacak.

Siz bir metni panoya kopyaladığınızda, pano bilgilerini okuyan ve bu metni gören bir uygulama olduğu zaman bildirim gelecek. Panoya kopyaladığınız bilgiler, uygulamalardan korunacak.

İlk satırdan buraya kadar sorguladığınız bir kısım var biliyorum. Tamam güzel bir özellik ama TikTok bunun neresinde?

iOS 14, TikTok

TikTok yeni gizlilik kuralları sonrasında fire veren ilk uygulama. Geliştiricilerin bu yeni özellik sayesinde ortaya çıkardığı bilgilere göre TikTok, panoya kopyalanan herhangi bir metni anında çekiyor.

Siz panoya ne kopyalarsanız, uygulama bunun bilgisini alabiliyor. Ciddi bir gizlilik sorunu olan bu detay ortaya çıktıktan ve sosyal medyada yayınlandıktan sonra jet hızlı bir yalanlama geldi.

Uygulama yetkilileri böyle bir kullanım yapmadıkları ve gizlilik sorunu oluşturmadıklarını söyledi ama ne hikmetse, böyle bir şey olduğu ortaya çıkar çıkmaz düzenleme yapıldı ve iOS 14 artık TikTok için uyarı vermez oldu.

TikTok sadece bir örnek oldu. iOS 14 kullanıcıları daha güvende ve uygulamalara karşı kalkanlarını kaldırmış bir vaziyette olacak. Biz bunu anlamış olduk. Gizlilik her yeni sürümde biraz daha önem verilen bir konu olarak devam edecek.

Önceki İçerikiPhone SE 2020 Kamera Puanı Açıklandı – Beklenmedik Performans
Sonraki İçerikiOS 14 Beta 1 vs iOS 13.5.1 Hız Karşılaştırması (Video)
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?