iOS 14 Ses Tanıma Özelliği ve Kullanımı

0
1684

Akıllı telefonlar, kullandıkları sanal asistanlar sayesinde çevredeki sesleri ve sesli komutları algılayabiliyor. Bu özellikten yola çıkan Apple, iOS 14 ses tanıma (Sound Recognition) teknolojisini geliştirdi.

Siri sanal asistan üzerinden çalışacak olan özellik, başta işitme engelliler için yeri geldiğinde hayat kurtarıcı bir hale bile dönüşebilir. Akıllı telefonun, “Akılı” kısmını biraz daha sorgulatan özelliğin tüm ayrıntılarını vereceğim. Bu özelliği nasıl kullanırsınız? Nasıl bir özellik? Neler sağlıyor? Bakalım.

Bakın: iOS 14 ile YouTube 4K Dönemi Başladı

iOS 14 Ses Tanıma (Sound Recognition) Özelliği Nedir?

Bu özellik, telefonunuzun çevredeki sesleri analiz etmesini sağlıyor. Uyarı verilmesi gereken bir ses tespit edildiği zaman, kullanıcılara bilgi veriliyor. Bir yerde yangın çıktı ve yangın alarmı çalışıyor. Telefon yangın alarm sesini tanıyacak ve kullanıcıya bildirim verecek. İşitme engelliler için çok iyi bir özellik.

iOS 14 ses tanıma

Sadece yangın alarmı olarak sınırlamayın. Diyelim bir siren sesi var ve size yakın bir yerden geliyor. Telefon bu sesi tanıyarak bildirimlerle sizi uyaracak. Aynı uyarılar bebek ağlama sesi, köpek sesi ve hatta kapı zili çalma sesine kadar verilebilecek.

Algılanabilecek olan çok sayıda ses türü çeşidi var ve Apple’ın listelerini sürekli güncelleyeceği kesin. Her seferinde tespit edilen seslerin sayısı artacaktır. Çünkü Siri zamanla kullanım alışkanlıklarını anlayabiliyor ve zamanla akıllanmaya devam ediyor. Sesler için de bu geçerli olacak.

iOS 14 Ses Tanıma Nasıl Ayarlanır?

Ses tanımayı açmak ve hangi seslerin tanınacağını belirlemek için telefon ayarlarını kullanacaksınız.

  • “Ayarlar’a” yolunu izleyin ve telefon ayarlarını açın.

iOS 14 ses tanıma

  • Erişilebilirlik” menüsüne ilerledik.
  • “Ses Tanıma” özelliğini açık konuma getiriyoruz.

Aşağıda “Sesler” adında başka bir menü var. Buraya tıkladığınızda da hangi seslerin tanınabileceği ve hangi sesler için bildirimin açılacağını belirliyorsunuz. Zamanla buradaki seslerin sayısı artacaktır ve Sound Recognition özelliği daha kullanışlı olacaktır.

Seslerin Dinlenmesi Gizlilik Sıkıntısı Oluşturur mu?

Sonuçta telefon gelen sesleri dinleyecek. Aklınızda oluşabilecek olan soru bu olacaktır. Telefon bizi de dinleyip kayıt altına alacak mı?

[Feature] something I found in iOS 14 called sound recognition. It alerts the user if the iPhone detects a sound you want it to listen out for. from iOSBeta

Böyle bir şey olmayacak. Sesler sunucularda depolanmayacak ve sadece kendi cihazınızda depolama olduğu için gizlilik sıkıntısı da yaşanmayacak. Ayrıca her ses için sürekli dinleme olacağını da zannetmiyorum. iOS 14 yayınlandıktan sonra buna bakarız.

Önceki İçerikSafari Yeni Biyometrik Güvenlik Sistemi Nasıl Çalışacak?
Sonraki İçerikiPhone SE 2020 Kamera Puanı Açıklandı – Beklenmedik Performans
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?