iOS 14 Ortaya Çıkardı – LinkedIn Verileri mi İzliyor?

0
84

iOS 14 işletim sistemi Apple’ın o her sene üstüne basa basa söylediği gizlilik koruması konusunda çok başarılı olacak gibi gözüküyor. iOS 12 serisinden beri elde etmiş olduğu başarıyı bir adım öteye taşıyan Apple, sonunda gizlilik korumasını aktif bir şekilde sunabilecek.

Bunun ilk örneğini TikTok ile gördük. iOS 14 gizlilik bildirim sistemi ilk olarak TikTok uygulamasında çalışmış ve uygulamanın arka planda veri topladığını bildirim olarak göstermişti. Şimdi ise bir başka popüler uygulama LinkedIn için aynı durum yaşandı.

Bir geliştirici iOS 14 üzerinde yaptığı denemelerle beraber, işletim sisteminin LinkedIn için uyarı verdiğini tespit etti. İşletim sistemi uygulamanın arka planda verileri kayıt ettiği konusunda uyarı veriyordu.

Bakın: iOS 14, TikTok’un Oyununu Ortaya Çıkardı

LinkedIn Kanadından Veri Skandalı için Açıklama Geldi

Geliştirici yeni iOS işletim sisteminin uyarısı üzerine yaptığı araştırmada uygulamanın verileri gerçekten kopyaladığını fark etti. Verilerin kopyalandığını tespit eden geliştirici, kopyalanan verilerin gösterildiği bir video da paylaştı. Paylaşılan video, bir anda tepkilere neden olunca LinkedIn cephesinden de bir açıklama geldi.

Platformun ürün mühendisi olarak görev yapan Erran Berger tarafından yapılan açıklamada veri depolaması kabul edilmedi. Bunun bir yazılım hatasından kaynaklı olduğu konusunda bilgi veren yetkili isim, hatayı düzeltmek adına yazılımsal olarak iyileştirmeler yaptıklarını belirten açıklamalarda bulundu.

iPad Pro üzerinde tespit edilen gizlilik sorunu için bir bilgi daha verildi. Erran Berger’e göre veriler kopyalanmıyor ya da yedeklenmiyor ama panoda bulunan içerikler ve anlık olarak yazılar içerikler inceleniyor. Herhangi bir veri depolaması yapılmadığı söyleniyor.

Dediğimiz gibi veri depolamasının yazılım hatasından kaynaklı olduğu ve düzeltileceği bilgisi var. Size ne kadar inandırıcı geldi bilmiyorum ama Apple’ın yeni işletim sistemi uygulamaların ne iş çevirdiklerini bir bir ortaya koyacak gibi. TikTok, LinkedIn bunlar dünyaca ünlü dev yapımlar.

Eğer bu platformların kullanıcı verilerini tam anlamıyla depoladığı kanıtlanacak olursa, milyon dolarlık ceza davalarını izleyebiliriz. İşin Apple tarafına geçtiğimizde ise görünen o ki bu kez Apple kullanıcılarını gizlilik konusunda korumayı başaracak. Bakalım daha hangi uygulamalarda nasıl skandallar göreceğiz?

Önceki İçerikAndroid’den Esinlenilen Tüm iOS 14 Özellikleri
Sonraki İçerikApple, iPhone Kutu İçeriği için Anket Başlattı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?