iOS 14 Kullanım Oranı Açıklandı – Geçiş Ne Kadar Hızlı?

0
232

iOS 14 işletim sistemi yayınlandığı zaman, arayüzde yapılan değişiklikler nedeniyle bu sürümün çok daha hızlı bir şekilde yayılacağı iddia edilmişti. Anketlere göre iPhone kullanıcıları yapılan değişiklikleri sevmiş ve yeni sürümü direkt yükleyeceklerini belirtmişti.

Yeni sürümün yayınlanmasının üzerinden aylar geçtikten sonra yayınlanan kullanım raporu da bu iddiaların ne kadar gerçek olduğunu göstermiş oldu.

iOS 14 Sürümünü Yüzde Kaç Kullanılıyor?

Yayınlanan rapora göre iOS 14 işletim sistemi hızlı bir şekilde yayıldı. İlk değerlendirmeye göre son 4 yılda piyasaya sürülen iPhone modellerinin %81’lik bir kısmında yeni işletim sistemi güncellemesi yapıldı ve iOS 14 kullanılıyor.

%81 kullanıcı oranı ile ilk sırada yer alan yeni işletim sistemini ise iOS 13 takip ediyor. Son 4 yılda satılan iPhone modellerinin %17’lik kısmının da hala iOS 13 kullandığı görülüyor.

Aynı raporda daha eski sürümleri kullanan cihaz sayısı %2 olarak belirlenmiş. Daha eskiden kasıt olarak tutulan işletim sistemleri iOS 13 öncesi işletim sistemleri olarak gösteriliyor.

Bunlar son 4 yıldaki iPhone modelleri için geçerli olan veriler. Bir de tüm iPhone modellerini içeren veriler var. Tüm iPhone modellerini içeren verilerde ise yeni işletim sistemini kullanan iPhone modellerinin oranı %72 olarak açıklandı.

iOS 14

Tüm iPhone modelleri içerisinde iOS 13 serisini kullananların oranı %18 oldu ve %10 da eski sürümler olarak değerlendirildi.

Biliyorsunuz ki iOS 14 sonrasında iPhone akıllı telefonları ile iPad kağıt üzerinde ayrıldı. iPad için iPadOS işletim sistemi kullanılıyor. Yayınlanan raporda iPadOS 14 işletim sistemi için de veriler var.

Buna göre söz konusu işletim sistemi, son 4 yılda satılan iPad modellerinin %75’lik kısmında yüklü. iPadOS 13 olarak gösterilen eski sürümü kullanan cihazların oranı %22. Daha eski sürümü kullanan cihazların oranı ise %3 olarak açıklanmış durumda.

Tüm iPad modelleri değerlendirildiği zaman ise iPadOS 14 işletim sisteminin %61 oranında kullanıldığı görülüyor. İkinci sırada yer alan iPadOS 13 ise %21 ile kullanım oranına sahip. Tabii ki bunu iOS gibi görmek lazım. Daha eski sürümler ise %18 kullanım oranına sahip.

Önceki İçerikiOS 14.4 Beta 1 Yayınlandı
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Max, Note 20 Ultra’nın Gerisinde Kaldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?