iOS 14 Jailbreak İlk Versiyonu ile Yayınlandı

0
1654

Biz iOS 14 ile tanışalı aylar oluyor ama final sürümünün yayınlanmasının üzerinden sadece 1 hafta geçti. Yeni sürümün yayınlanması sonrasında iOS 14.2 beta güncellemesi bile yayınlandı. Artık bunu kullanacağız ve bu sürüm en güncel sürüm derken, hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı ve iOS 14 Jailbreak yayınlandı.

Jailbreak sürümleriyle yakından tanıdığımız checkra1n tarafından yayınlanan yeni sürümle beraber iOS 14 kırılmış oldu. Yeni sürümün Jailbreak topluluğunda anılmasını sağlayan bu adımla kafalar karışması değil.

iOS 14 Jailbreak Sadece Belirli Cihazlarda Çalışacak

checkra1n 0.11.0 jailbreak olarak yayınlanan yeni sürümün sadece belli başlı cihazlarda çalışacağı açıklandı. Her cihaz için ne yazık ki destek sunulmuyor. Sadece A9 ce A9x serisi işlemcilerin olduğu cihazlarda checkra1n 0.11.0 jailbreak sürümü çalışabilecek. Bu cihazlar içerisinde yer alan modeller şunlar:

  • iPhone SE
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 6s
  • 5.nesil iPad
  • iPad Air 2
  • iPad Mini 4
  • iPad Pro 1.nesil
  • Apple TV 4K ve Apple TV

Saydığımız cihazlar için Jailbreak çalışıyor. Açığın hangi bölümden kaynaklı olduğu bilinmiyor. Muhtemelen iOS 14.2 sonrasında bulunan açık kapatılacak. Fakat Jailbreak sürümünü sunan geliştirici ekipte bu konuda iddialı.

Ekip şu an A9 serisi işlemcilerde açığın işe yaradığını söylüyor ama yakın zamanda bunun değişeceğini de belirtiyor. Yakın zamanda diğer iPhone ve iPad modelleri için de Jailbreak desteğinin geleceği söylenmiş.

checkra1n 0.11.0 jailbreak

Bunun için checkra1n 0.11.0 jailbreak sürümünün güncellenmesi gerekiyor. iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X cihazları için daha iddialı bir açıklama var. Bu cihazlar için önümüzdeki hafta bir güncelleme yapılacağı ve yeni bir Jailbreak sürümünün yayınlanacağı konusunda paylaşım yapıldı.

Apple’ın alacağı önlemler konusunda hızlı olması kesin. Marka geç kalırsa bu durumda, daha fazla cihaz için Jailbreak desteği gelebilir ve yeni iPhone modellerine doğru destek genişleyebilir.

İlk günlerden iOS 14 için Jailbreak yayınlanması da zaten bambaşka bir dünya oldu. iOS 13 bu konuda başarısız oldu diyorduk yeni sürüm daha çok başarısız oldu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?