iOS 14, iMessage için Yeni Bir Güvenlik Sistemi Getirdi

0
213

iOS 14 çok fazla noktada değişiklik yaptı ama yeni sürüm özellikle güvenlik konusunda çok daha iddialı bir sürüm oldu. Tanıtımda gizlilik ve güvenlik konusunda yapılan yenilikleri aktarmıştık ama iOS 14 araştırıldıkça aslında çok daha fazlasıyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Son olarak Google Project Zero çalışanı Samuel Grob tarafından yeni bir güvenlik özelliği ortaya çıkarıldı. iMessage içerisinde tespit edilen yeni güvenlik önlemi, aslında ek bir güvenlik katmanı olarak gözüküyor.

Detaylara inildiğinde anlıyoruz ki ek olarak sunulan güvenlik katmanı, kullanıcıları özellikle mesaj virüslerinden koruyor. Peki sistem nasıl işliyor?

İlginizi Çekebilir: Turkcell BiP Hesap Silme Nasıl Yapılır?

iMessage içerisinde BlastDoor Güvenlik Katmanı

Samuel Grob tarafından tespit edilen yeni güvenlik katmanı BlastDoor olarak isimlendiriliyor. Bu ek katman, gelen tüm mesajların ve içeriklerin önce ayrıştırılmasını ve incelenmesini sağlıyor. Bu katman içerisinde yapılan inceleme ile zararlı herhangi bir yazılım ya da link bulunursa, bu bağlantı engelleniyor ve kullanıcıların zarar görmesi ya da kişisel bilgilerinin riske girmesi engelleniyor.

iMessage bölümüne yapılan bir saldırıyı incelerken ortaya çıkarılan yeni güvenlik katmanı hakkında en ilginç olan şey ise Apple’ın bunu neden paylaşmadığı. Bakıldığı zaman kullanıcı dostu, çok dikkat çekici bir gizlilik ve güvenlik özelliği geliştirilmiş durumda.

iMessage

Fakat bunun neden resmi olarak anlatılmadığı ve öne çıkarılmadığı da bir soru işareti. Zararlı yazılımları engelleme konusunda da önemli bir adım olarak gösterebileceğimiz bu sistem için yakın zamanda bir duyuru gelecek mi ya da Apple’ın farklı bir planı mı olacak göreceğiz.

Belki de Apple bu bölümde yaptığı düzenlemeleri derinleştirmeye başlayacak ve farklı bir sistemle başlayacak. Sadece BlastDoor değil, daha komplike bir sistemle karşı karşıya kalacağız. Bunlar şu an soru işaretleri. Soru işaretleri giderildiği ve Apple açıklama yapıldığı zaman biz de bilgi vereceğiz.

Önceki İçerikEn Çok Satılan Akıllı Telefon iPhone Oldu
Sonraki İçerikGeforce Now, Apple M1 İşlemci Desteğini Aldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?