iOS 14 ile iPhone Ekranında Beliren Yeşil ve Turuncu Nokta Ne Anlama Geliyor?

2
46985

iOS 14 sonrasında gizlilik durumları değişiklik gösterecek. Bu işletim sistemiyle beraber izinsiz olarak uygulamalar iPhone kullanıcılarını izleyemeyecek. Bir uygulama kullanıcıyı izlemeye mi kalktı, o zaman hemen uyarı sunulacak. Yani kullanıcı izlendiğini tespit edebilecek. Peki, bu sistem nasıl çalışacak?

Bir uyarıyı nasıl göreceğiz? iOS 14 güncellemesini yükleyen kullanıcılar fark etmiştir, ekranın üst kısmında şebeke bilgisinin gösterildiği kısmın üzerinde turuncu ve yeşil noktalar var. İşte gizlilik konusunda bize bilgiyi verecek olan kısımda tam olarak burası.

iOS 14 ile Gelen Turuncu ve Yeşil Renkli Nokta Sistemi

Önce sistem hakkında bilgi verelim. Bu sistem Apple’ın diğer cihazlarında donanımsal olarak kullanmış olduğu bir sistem. Mac gibi cihazlarda kamera açıldığı zaman kameranın yanında yer alan LED üzerinden bilgilendirme yapılıyor.

Yani kameranın kullanıldığı gösteriliyor. Aynı şey iPhone modellerinde yok çünkü bunun için ek bir donanım bulunmuyor. İşte iOS 14 ile bu sistem yazılımsal olarak telefonlara eklendi. Böylece kullanıcılar kendilerini izleyen bir uygulama var mı görebilecek.

iOS 14

iPhone Ekranında Turuncu Nokta Çıktıysa Ne Anlama Geliyor?

Eğer ekranın üzerinde yer alan bu nokta turuncu renkli ise o zaman bir uygulamanın mikrofonunuza eriştiğini anlayacaksınız. Mikrofonunuza erişen uygulama illa ki casus yazılım olacak ve casus yazılımlar erişim gösteriyor gibi bir durum yok.

Siri yazılımını açtığınız zaman da aynı şekilde aynı şekilde mikrofonunuza erişim yapılacak ve yine turuncu noktayı göreceksiniz. Fakat siz mikrofonu kullanan hiçbir uygulama açmadığınız halde, turuncu nokta gözüküyorsa o zaman bir uygulama sizden izinsiz olarak mikrofonunuzu dinliyor demektir.

Kontrol merkezini açarak ya da gizlilik ayarları kısmına girerek, hangi uygulamanın mikrofona erişim gösterdiğini anlayabilirsiniz.

iOS 14

iPhone Ekranında Yeşil Nokta Çıktıysa Ne Anlama Geliyor?

Nokta turuncu değil de nokta yeşil olarak karşınıza çıkıyorsa, o zaman mikrofon değil de doğrudan kameraya erişim olduğunu anlayacaksınız. Fakat kameraya olan erişim de yine mikrofona oluşan erişim gibi illa ki casus yazılımlar kullanıldığı için oluşmuyor. Kamera uygulamasını açtığınız zaman da yeşil noktayı görürsünüz.

Siz burada aynı şeyi düşüneceksiniz. Eğer siz kamerayı kullanan herhangi bir uygulamayı açmamışsanız ve buna rağmen ekranda yeşil nokta gözüküyorsa o zaman şunu anlıyoruz ki kameranıza arka planda erişen bir uygulama var.

Bu uygulamanın hangisi olduğunu anlamak adına kullanacağınız bölüm yine aynı bölüm olacak. Yine Gizlilik bölümünden ya da direkt olarak kontrol merkezini indirdiğiniz zaman hangi uygulamanın kameranıza eriştiği hakkında bilgi alabileceksiniz.

iOS 14

Kameraya ya da Mikrofona Ulaşan Uygulamaları Nasıl Görürüz?

Noktaları gördüğünüz zaman kontrol merkezini aşağı indirirseniz, yeşil ya da turuncu noktanın neden çıktığı konusunda anında bilgi alabilirsiniz. Fakat daha detaylı gösterime ulaşmak isterseniz bu durumda da yenilenmiş olan gizlilik menüsünü kullanacaksınız.

  • Ayarlar” alanına ulaşın.
  • “Gizlilik” menüsüne girin ve tüm uygulama verilerini görüntüleyin.

iOS 14 ile gelen yeşil, turuncu nokta uyarı sistemi uygulamaların bizleri izinsiz izlemesinin önüne geçecek. Ama şunu da unutmayın burada gözüken uygulamalar illa ki casus yazılım anlamına gelmez. Mesela WhatsApp ile fotoğraf çekerken, uygulama kameranıza erişecek. Bunun için uyarının nedenini tespit etmek daha önemli.

Önceki İçerikAirPower Mini İsimli Yeni Bir Cihaz Gözüktü
Sonraki İçerikApple Fitness Plus Nedir? Fiyatları Nasıl?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Apple Car play uygulaması da çalışmıyor. İos 13 ile stabil çalışan uygulama şimdi çalışmıyor. Araca bir türlü USB ile bağlantı kuruluyor yazıyor ama kurulmuyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?