iOS 14 Geliştirme Süreci için Önemli Değişiklik

0
480

Apple, iOS 13 işletim sistemi için sürekli düzenleme güncellemesi yayınlıyor. Aradan geçen kısa süre içerisinde 8 güncellemenin sunulduğunu gördük. Beta sürümlerini de sayacak olursak, güncellemelerin sayısı çok daha fazla. Ardı ardına yayınlanan güncellemeler iPhone kullanıcılarının bir hayli canını sıkmış durumda.

Her yeni güncellemede sorunların çözüldüğünü düşünüyoruz ancak her seferinde yeni bir hata ortaya çıkıyor. Haliyle güncellemeler istenen etkiyi yaratmıyor ve kullanıcıların her sürümde farklı bir hata ile uğraşması gerekiyor. iOS 13 işletim sisteminde yaşanan bu durum sonrasında Apple’ın harekete geçtiğini de ekleyelim. Firmanın yazılım ekibi, yaşanan sorunlardan sonra sistem değişikliğine gidiyor. iOS 14 sistem değişikliği ile gelen ilk yazılım olacak.

iOS 14 Adım Adım Geliştirilecek

Markanın önemli değişiklikler getireceği ve beklenen düzenlemeleri sunacağı sürüm olarak şimdiden öne çıkan iOS 14 işletim sisteminin, geliştirme sırasında farklı bir sistemi izleyeceği açıklandı. Buna göre artık söz konusu işletim sisteminin her sürümünde hata ile karşılaşılmayacak.

İşletim sisteminin yayınlanan hemen her beta sürümü kontrol altında tutulacak. Beta sürümü yayınlanmadan önce, sorun yaratacak ya da geliştirmesi devam eden bir özellik olduğu zaman bu özellikler kapatılacak. Yeni bir özelliğin ya da %100 başarılı sonuçlar vermeyen özelliğin, tamamlanana  kadar kapalı tutulduğunu görmek mümkün olacak.

iOS 14

Böylece hem beta sürümlerinde biraz daha kapalı testler yapılmış olacak hem de hataların en aza indirilmesi sağlanacak. Ortaya çıkan hataların en aza indirilmesi için atılacak olan adımın, sorunları ne kadar çözebileceği ise başka bir tartışma konusu.

Bu şekilde geliştirilecek olan iOS 14 işletim sisteminin beta sürümlerinin de daha kapalı bir şekilde test edilmesi, tüm özelliklerin de bir anda kullanılamayacağını gösteriyor. Daha önce Microsoft ve Google tarafından da kullanılan yöntemde Apple yorumunu görmek ilginç olacak.

Elbette ki bu sistemin ne kadar başarı göstereceğini de zaman gösterecek. Kesin olan şey hatalardan Apple’ın da rahatsız olduğu ve artık işi ciddi bir şekilde ele alması gerektiği. iOS 13 bu konuda başarısız bir işletim sistemi oldu.

Önceki İçerikApple Store İnceleme ve Puan Bölümü Kaldırıldı
Sonraki İçerikAirPods Pro Satışları ilk Barajı Aştı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?