iOS 14 ‘de Spotify Widget’ı Böyle Gözükecek

0
440

iOS 14 işletim sisteminin Apple kullanıcılarına kazandırdığı önemli artılar var ve bunlardan birisi Widget sistemi. Arayüzü daha kullanışlı kılan Widget sistemi yayınlandığı anda, birçok uygulama da bu yeni sisteme ayak uydurma konusunda çalışmalara başladı. Spotify, Widget desteği konusunda çalışmalar yapan son firmalardan biri oldu.

Yakın zamanda iOS kullanıcılarına Widget desteğini sunmak isteyen müzik devinin, bunun için çoktan çalışmalara başladığı ortaya çıktı. Hatta yeni beta sürümünde Widget desteği de denenmeye başladı.

Hem yatay hem de dikey konumda müzik devinin Widget tasarımlarının sızdırılmış olması da çalışmayı kanıtlamış oldu.

Spotify Widget’ları Nasıl Gözükecek?

Görsellere bakıldığında paylaşılan tasarımlar Apple Music için oluşturulan tasarımlara çok benziyor gibi gözüküyor. TestFlight kullanıcıları için deneme amaçlı olarak sunulan yeni Widget’lar, küçük ve orta boy olmak üzere iki farklı boy ile gelecek.

Ana ekranda kullanılacak olan Widget’lar, şu an için deneme amaçlı olarak yayınlanmış durumda. Bunun için görsellerde uygulamanın içi boş gibi gözüküyor ki zaten deneme kullanıcılarının sadece tasarımlar üzerinde denemeler yapması isteniyor.

Spotify Widget'ları

Buna rağmen bazı geliştiriciler sistem hakkında bilgi vermekten de geri durmadı. Sızan bilgilere göre Spotify Widget’ları, yeni şarkıya geçme ve oynatma kontrolleri gibi kontrolleri içerecek. Sadece salt okunur bilgileri gösterecek olsa da kontrol butonlarını da çalıştıracak olan yeni işlevsel tasarımların ne zaman iOS 14 kullanıcılarına ulaşacağı konusunda bilgi paylaşımı olmadı.

Spotify Widget'ları

Apple Music karşısındaki durumu düşünülecek olursa, Spotify uygulamasının bu yönde bir çalışma yapması zaten gerekiyordu. Bundan sonraki dönemde Sportify’ın iOS işletim sisteminde durumu şu olacak ki hiçbir yeniliği kaçırma.

Spotify Widget'ları

Apple Music büyüme kapasitesi olarak daha iyi gidiyor ve rekabet konusunda Spotify, Apple’a bazı suçlamalar yapıyor. Haliyle böyle bir ortamda herhangi bir özellikte müzik servisinin geri kalması kabul edilebilir olmayacaktır.

Widgetlar yayınlandığı zaman son tasarımı daha iyi göreceğiz ama şunu da belirtelim ki tasarım üzerinde daha çok değişiklik yapılabilir. Spotify çeşitli denemeler yaparak bunun sinyallerini veriyor.

Önceki İçerikHomePod Mini Türkiye’ye Gelecek mi? Özellikleri Neler?
Sonraki İçerikMagSafe, iPhone 12 ile Geri Dönebilir
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?