iOS 14 Bildirimi Sonrası Reddit Güncellemesi Hazırlandı

0
69

iOS 14 işletim sistemi gizlilik kurallarını değiştirdi. Artık kullanıcıların gizlilik sorunu yaşamaması ve verilerini tam anlamıyla güvenceye alması için uygulamalar takip edilecek. Aktif olarak uygulamaları takip edecek olan işletim sisteminin, arka planda verileri topladığı tespit edilen uygulamalar için bildirim gösterdiğini göreceğiz.

Birkaç gündür bu bildirim olayı gündemimizde. Gelişmeler oldukça sizlerle de paylaşıyoruz. Yeni bildirimlerin gündemde olmasının nedeni, uygulamaları ardı ardına gizlilik filtresine yakalanıyor olması. Önce TikTok. Kullanıcıların panoya aldığı verileri kaydettiği ortaya çıkan TikTok skandallar zincirinin ilk halkası oldu. İkinci olacak Linkedln benzer bir sorunla gündeme geldi.

Bir geliştirici Linkedln uygulamasının kullanıcıları izlediğini tespit etmiş ve iOS 14 gizlilik özelliğinin çalıştığını bir video ile paylaşmıştı. Bitmedi dostlar. Arkasından Reddit geldi. Reddit uygulaması da yine iOS 14 ile gizlilik bildirimi filtresine takılmıştı. Bu olayların arkasından platformların yetkililerinden açıklamalar ardı ardına geldi.

Bakın: iOS 14 Ortaya Çıkardı – LinkedIn Verileri mi İzliyor?

iOS 14 Reddit Uygulaması Güncelleme Alacak

Reddit yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, gönderi oluşturma aracındaki kod sorunu bu hataya neden oldu. Aslında kullanıcıların verilerinin izlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Gönderi oluşturma arasında yer alan kod hatası, kullanıcıların iOS 14 işletim sisteminde uyarı almasına neden oluyor.

Kullanıcıların yazdıkları ve verileri bu kod hatası nedeniyle izleniyor ama herhangi bir şekilde kaydedilmiyor ya da uzak sunucuya gönderilmiyor. Reddit açıklamasına göre veri toplama ve gizlilik sorunları gibi bir durum söz konusu değil.

 iOS 14 Reddit

Yapılan tek açıklama bu da değil. Uygulama yetkilileri açıklamalarına devam etti. Evet bir sorun olduğu kabul edildi. Ortada bir sorun varsa bu sorunun giderilmesi de gerekiyor. Reddit’in açıklamalarının devamı da bu konuyla alakalı. Yetkililere göre sorun çözüldü. Sorunu çözen ve kod hatasını gideren güncelleme hazır.

Güncelleme için son testler yapılıyor ve iOS 14 işletim sisteminin çıkması beklenmeyecek. Hazırlanan güncelleme 1 hafta kadar sonra yayınlanacak. Uygulamaların bu yönde güncellemelerinin devam edeceği düşüncesindeyim. iOS 14 ile artık kullanıcılar daha güvende olacak ve her uygulama kullanıcı verilerini alamayacak bu kesin.

Önceki İçerikApple Glass için Yeni Video Yayınlandı
Sonraki İçerikiOS 14 Public Beta Ne Zaman Yayınlanır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?