iOS 14.8 Yayınlandı! Yeni Bir Şey Var mı?

0
3660

Apple, yarın önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Etkinlik kapsamında markanın sunacağı yeni ürünleri az çok biliyoruz. Etkinliğin sonrasında iOS 15 final sürümünün de yayınlanmasını bekliyoruz. Bu arada biz etkinliği beklerken sürpriz bir gelişme de yaşandı. Apple sürpriz yaparak iOS 14.8 sürümünü yayınladı.

Tabii ki bir ara sürüm olarak geldiği için ön hazırlığında da çok ses getirmeyen sürümün neler değiştirdiği de merak ediliyor. Bu konuda açıklanan sürüm notları olduğu için değişiklik var mı yok mu anlamış olduk.

İlginizi Çekebilir: Apple’dan iPhone Sahiplerine Motosiklet Uyarısı

iOS 14.8 Neden Yayınlandı?

Güncelleme ile gelen bir yenilik yok. Odak noktası yenilikler değil. Odak noktası hataların giderilmesi konusu.

Sürüm notlarını kontrol ettiğimiz zaman iOS 14.8 serisinin WebKit ve CoreGraphics hatalarına odaklandığını görüyoruz.

Webkit kısmında rastgele kodların çalıştırılmasına izin veren bir açığın ortaya çıktığı ve iOS 14.8 sürümünün bu açığı kapattığı belirtilmiş. Burada açığın açıklanmış olması önemli. Sorun açıklandığı için hackerların ilgisini çekebilir. Bu nedenle güncellemeyi hızlıca yapmanızı öneriyoruz.

İkinci kısımda ise CoreGraphics bölümünde bir açık olduğu görülüyor. Burada yer alan açıkta da casus yazılımlarla hazırlanmış PDF dosyalarıyla beraber yetkisiz kod çalıştırmanın mümkün olduğu söylenmiş.

iOS 14.8

Yine burada yer alan açıkta önemli bir açık ve güncellemenin öneminin artmasına neden oluyor. Onun dışında güncellemede ek olarak gelmiş bir yenilik söz konusu değil.

Sürüm numarası değişmesine karşın dediğimiz gibi şu an için ortaya çıkan bir yenilik yok. Bu arada açıkların iPadOS sürümü için de geçerli olduğu ve iPadOS 14.8 sürümünün de yayınlandığını belirtelim.

8.güncelleme iOS 14 için son mu olacak orasını göreceğiz. Yavaştan iOS 15 için hazırlıklara geçmek gerekiyor. Etkinliğin sonrasında yeni sürümün kararlı sürümü hakkında son açıklamaları öğreneceğiz.

Önceki İçerikiPad Pro Face ID Nasıl Ayarlanır?
Sonraki İçerikApple 14 Eylül etkinliğinde neleri tanıtacak?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?