iOS 14.8.1 Neden Yayınlandı? Yeni Bir Özellik Var mı?

0
1647

iOS işletim sisteminin en son sürümü iOS 15 serisi olarak yoluna devam ediyor. iOS 15 işletim sistemi için yeni güncellemeler de yayınlanmaya başlamış durumda. En son 15.1 büyük güncellemesini gördük. Bir yandan yeni sürüm devam ederken arada bir sürpriz oldu ve iOS 14.8.1 güncellemesi yayınlandı.

Yeni sürümün neden yayınlandığı da merak edildi. iOS 14 işletim sisteminin güncellemeleri bitti olarak düşünülürken yeni gelen güncelleme için detaylar neler oldu haliyle merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Ekran ve Pil Değişim Ücretleri Açıklandı! Yine Uçuyor

iOS 14.8.1 Güvenlik Odaklı Olarak Yayınlandı

Yeni güncellemenin en büyük olayı güvenlik. iOS 14 desteği aslında son bulmadı. Sadece yeni güncellemelerle beraber yeni bir özellik gelmesi söz konusu olmayacak. Bunun dışında bu sürümde yer alan güvenlik açıkları varsa elbette ki kaldırılacak. Çünkü hala iOS 14 işletim sistemini kullananların sayısı oldukça fazla.

Apple da bunun farkında olacak ki tespit edilen güvenlik açıklarının kapatılmasını sağladı. Haliyle söz konusu güncelleme herhangi bir yenilik getirmiyor diyebiliriz. Bu sürüm sadece güvenlik odaklı olarak yayınlanmış olan bir sürüm.

Webkit, Voice Control, Sidecar gibi bölümlerde yer alan güvenlik açıkları iOS 14.8.1 sürümüyle beraber kapatılmış oldu. Fakat dediğimiz gibi bu sürümde herhangi bir ek özellik yok. Bundan sonra gelecek olan güncellemelerde de yine iOS 14 serisi için bir yenilik sunulmasını beklemiyoruz.

iOS 14.8.1

Olursa yine güvenlik odaklı bir güncelleme gelir. iOS 14 işletim sisteminde kalanların herhangi bir sorun yaşamaması adına güncellemeler geldiğini görürüz. Aslında Apple bu sistemi de alışkanlık haline getirmeye başladı.

Çünkü iOS 12 için de uzun zamandır aynı sistem devam ediyor. iOS 12 güncellemeler alıyor ama bu güncellemeler yeni özellikler için değil de güvenlik açıkları için oluyor. Eski seride kalan iPhone kullanıcıları için yayınlanan güvenlik odaklı iyileştirmeleri görüyoruz.

Aynı durum iOS 14 sürümü için de geçerli olacak gibi duruyor. Ama bir yandan da şu var ki iOS 15 sonrasında iOS 14 serisinde kalan çok cihaz olmayacak. Yani geçişler hızlanınca, güncellemeler de kesilebilir.

Önceki İçerikiPhone 13 Ekran ve Pil Değişim Ücretleri Açıklandı! Yine Uçuyor
Sonraki İçerikYeni MacBook Pro Parçalandı ve Tamir Edilebilirlik Puanı Yayınlandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?