iOS 14.5 Yayınlandı! Kısa Kısa Yeni Özellikler

0
2596

20 Nisan etkinliğinden sonra Apple yeni bir karar açıklamıştı. Firma iOS 14.5 sürümünün final versiyonunu yayınlamamıştı. Bunun yerine 8.beta sürümü yayına açılmıştı. Yeni beta sürümünün yayına açılmasının hemen ardından ise bir süre açıklaması da geldi. Apple resmen yeni sürümü bu hafta yayınlayacağını söylemişti. E bu sefer söylediğini de yaptı.

İlginizi Çekebilir: AirTag Nedir? Özellikleri ve Fiyatı Nasıl?

iOS 14.5 Final Sürümü Yayınlandı

Yeni sürümün 8.beta sürümünün yayınlanmasının ardından söylendiği gibi final versiyonu da yayınlandı. Tüm desteklenen modeller için hem iPadOS hem de yeni iOS sürümü yayınlandı. Aslında beta sürümlerinde yeniliklerden söz etmiştik ama bu unutanlar ya da hiç okumayanlar için bir daha kısa kısa yeniliklerden söz edelim.

Uygulama Şeffaflığı: Hangi uygulamanın sizi izleyeceği konusunda detayları görebileceksiniz ve izinleri yönetebileceksiniz.

iOS 14.5

Yeni Emoji Destekleri: iOS 14.5 ile gelen ilk güzel yenilikler, yeni emojiler. Daha önce paylaştığımız gibi 200’ün üzerinde yeni emoji karşımıza çıkacak. Ne kadar kullanılacak göreceğiz.

iOS 14.5

Siri Sesleri Değişti: Sadece İngilizce dilinde olsa da Siri’de de değişim var. Bir kere cihaz yüklenirken sadece kadın sesi varsayılan olmayacak. Farklı seçimler de yapılabilecek. Bunun dışında genel kullanımda da iki yeni ses gelecek.

Çift SIM 5G Desteği: iPhone 12 akıllı telefonlarına hem 5G hem de çift SIM kullanımı aynı anda gelecek deniyordu. Yani 5G destekli çift SIM kullanmak mümkün olacaktı. Öyle de oldu.

iOS 14.5

AirTag Güncellemesi: Tabii ki yeni tanıtılan takip cihazı için de destek geldi. iOS 14.5 çalıştıran her cihaz AirTag ile uyumlu olacak.

Harita Anlık Durum Bildirme: iOS 14.5 ile gelen bir diğer yenilik ise anlık durum bildirme özelliği olacak. Bu özelliği daha önce birçok kez tanıttık. Haritalar üzerinde bir sıkıntı varsa, (kaza gibi) Apple kullanıcıları bunu işaretleyerek diğer kullanıcıları uyarabilecekler.

iOS 14.5

Apple Watch ile Kilit: Face ID alternatifi olarak artık akıllı saatlerle de kilit açma özelliği kullanıma alındı. Bunun nasıl yapılacağını da yine daha önce anlatmıştık.

Batarya Kalibrasyon Aracı: İlk versiyon olarak iPhone 11 serilerinde kullanılacak batarya kalibrasyon aracı da kullanıma girdi.

iOS 14.5

Kontrol Cihazları Desteklendi: Bundan sonra iPad ve iPhone cihazlarında PS5 ve Xbox X kontrol cihazları kullanılabilecek.

iOS 14.5 final sürümü yayınlandı ve değişiklikler bunlar. Yakın zamanda pil karşılaştırmaları gibi detaylara da yer vereceğiz. Pil durumu gibi karşılaştırmalar için takipte kalın.

Önceki İçerikAirTag Nedir? Özellikleri ve Fiyatı Nasıl?
Sonraki İçerikiOS 14.5 Batarya Testi! Batarya Süresi Artıyor mu?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?