iOS 14.5 Sonrası Güvenlik Güncellemeleri Değişiyor

0
2141

iOS işletim sisteminde yıllardır uygulanan yapı, yakın zamanda değişiklik gösterecek. Bu değişikliğin nedeni ise güvenlik güncellemelerini anında kullanıcılara sunabilmek. Belki biraz Android işletim sistemini andıracak olan yeni sistemle beraber nasıl bir değişiklik olacağı konusunda da önemli bilgiler var. iOS 14.5 sonrasında kullanıma girecek olan yeni sistemden konuşalım. Bakalım ne değişecek?

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 Renk Solma Sorunu için Yeni İddialar Var

iOS 14.5 ile Güvenlik Güncellemeleri Ayrılacak

Yeni sürüm yayınlandıktan sonra artık güvenlik güncellemeleri ayrı olarak da gelebilecek. Bu zamana kadar bir güvenlik güncellemesinin yayınlanması için Apple’ın her seferinde yeni bir iOS sürümü yayınladığını gördük. Yakın zamanda bu duruma bir örnek yaşadık. iOS 14.4.1 güncellemesi yayınlandı ve Safari üzerindeki bazı güvenlik açıkları giderildi.

Bu güvenlik açıklarının giderilmesinin sonrasında Apple’ın yeni sürümü mutlaka yüklemek gerektiği konusunda bilgi verdiğini gördük. Fakat bazı kullanıcılar, yeni sürüme geçmek istemedikleri için bu güvenlik güncellemelerini de yüklemedi. İşte Apple bu soruna odaklanıyor. Bundan sonraki dönemde sadece güvenlik güncellemesi yüklemek için sürüm değiştirmeye gerek kalmayacak.

Güvenlik güncellemeleri ayrı olarak yayınlanacak ve kullanıcılar iOS sürümü değiştirmeden güncellemeleri yükleyebilecekler. Ayrı bir iOS sürümünün yayınlanmasına gerek olmadığı için de güvenlik güncellemeleri daha hızlı yayınlanacak. Mesela hala devam eden iOS 12 güncellemelerini düşünelim.

iOS 14.5

iOS 12 güncellemeleri devam ediyor ama sürüm değişmesine karşın aslında sadece güvenlik yamaları sunuluyor. Bu yeni sistemle beraber iOS 12 sürümünde kalan kullanıcılar yine güvenlik güncellemeleri alabilecek fakat sürüm değişmeyecek. iOS 12.5.4 ya da iOS 12.5.6 gibi ek sürümler olmayacak.

İşleri hızlandıracak ve güvenlik konusunda açıkları biraz daha kapatacak olan yeni sistemin iOS 14.5 sonrasında direkt olarak kullanıma alınması bekleniyor. Tabii ki bu yeni sistemin ne kadar başarılı çalışacağını da zamanla göreceğiz.

Apple net bir şekilde işlerin hızlanacağını söylüyor ve güvenlik sorunlarının da bir şekilde önüne geçilmesi konusunda önemli bir adım olacağını belirtiyor. Yine de sistemin nasıl çalışacağını görmek ve denemek lazım. En azından güvenlik yamalarını yüklemek gibi bir sıkıntı olmayacak.

Önceki İçerikiPhone 12 Renk Solma Sorunu için Yeni İddialar Var
Sonraki İçerikApple, Rusya ile Anlaştı! Yerel Uygulamalara İzin Verilecek
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?