iOS 14.5 ile Yapılan Düzenleme Başarılı Oldu

0
1748

iOS 14.5 ile bazı önemli düzenlemelerin yapıldığını baştan beri söylüyoruz. İlk beta sürümünden beridir bunu söylüyoruz ama en çok dikkat çeken düzenleme beta 6 sürümünden itibaren geldi. Beta 6 sürümünden sonra iPhone 11 akıllı telefonları için yeni bir pil kalibrasyon aracı yayınlandı. Bu aracın yayınlanmasındaki en büyük neden ise bazı iPhone 11 kullanıcılarının şikayet etmesi olmuştu.

Bazı kullanıcılar pil sağlığının doğru pil yüzdesini göstermediği konusunda şikayetlerde bulunuyordu ve şikayetler de giderek artmaya başladı. İşte bu nedenle beta 6 ile yeni bir kalibrasyon aracı gelmişti.

İlginizi Çekebilir: Meizu, iPhone Satarak Ne Yapmaya Çalıştı?

iOS 14.5 Başarılı Oldu

Bu konuda testlere başlayan beta kullanıcıları ise Apple’ın gerçekten soruna çözüm oluşturduğunu ortaya koydu. Öyle ki paylaşılan sonuçlara göre pil kalibrasyon aracı, daha doğru pil sağlığı sonuçları veriyor. Kullanıcılar bu testlerin 2 hafta kadar sürdüğünü belirtiyor. Yani pil kalibrasyon aracı hemen sonuç vermiyor.

Yaklaşık 2 hafta kadar düzenlemeler devam ediyor. Sonrasında akıllı telefon kullanımınıza bağlı olarak değerlerde değişiklikler oluyor. Eski sürümde pil kalibrasyonun doğru yapılmadığını söyleyen kullanıcılar içerisinde, pil yüzdesinin arttığını söyleyen de çok isim var. Bazı kullanıcılar pil sağlığı yüzdesinin %86 seviyesinden %90 seviyelerine çıktığını söyledi.

Bazı kullanıcılar ise %90 seviyelerinden %96 seviyelerine kadar çıkış yapıldığını söylüyor. Bu da demek oluyor ki ciddi bir yükselme söz konusu.

iOS 14.5

Daha doğrusu pil sağlığı artık daha doğru bir şekilde gösteriliyor. iPhone 11 serisi için geçerli olan özelliğin diğer modellere de gelmesi durumu var. Bunun için Apple’ı bekleyeceğiz.

Unutmadan şunu da belirtmek isterim ki söz konusu pil düzenleme sistemi, öyle hemen çalışan bir sistem değil. Pilin tam anlamıyla kalibre edilmesi için ciddi bir zamana ihtiyaç var. Verilere göre yeniden kalibrasyon aracı çalıştırıldığı zaman 1,5-2 hafta kadar beklemek gerekiyor.

Telefonun kullanımına ve şarj sürelerine göre optimizasyonlar yapılıyor. Bu optimizasyonların uzun zaman alması gayet normal. Daha doğru sonuçlar için zaten böyle olması gerekiyor. iOS 14.5 final sürümü bu hafta içerisinde yayınlanacak ve özelliği tüm kullanıcılar kullanmaya başlayacak onu da eklemiş olalım.

Önceki İçerikMeizu, iPhone Satarak Ne Yapmaya Çalıştı?
Sonraki İçerikOppo Watch iOS için Desteğe Kavuştu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?