iOS 14.5 ile Varsayılan Müzik Servisi Değiştirilemeyecek!

0
109

iOS 14.5 beta 1 sürüm yayına açıldığında, her özelliği anlattığımız bir içerik paylaşmıştık. Paylaştığımız bu içerik içerisinde en çok dikkat kesildiğimiz özellik ise varsayılan müzik servisinin değiştirilebilir olması olmuştu. Geliştiriciler bazı ekran görüntüleri paylaşmış ve bu sürümle beraber varsayılan müzik servisinin değiştirilebileceğini söylemişti.

Önce bu sistemi hatırlatmak isterim. İlk söylenene gör, Apple Music varsayılan uygulamasını değiştirip, varsayılan uygulamayı Spotify ya da herhangi bir müzik servisi yapabilecektik.

Siri’den bir şarkı çalmasını istediğimiz zaman, varsayılan olarak seçtiğimiz servisten istediğimiz müziğin çalınacağını biliyorduk. Bu güzel bir yenilik olarak ortaya çıktı. Fakat Apple geliştiricileri bu konuda bir açıklama yaptı.

İlginizi Çekebilir: iOS 11 ve iOS 14.3 Jailbreak Yayınlandı! Tüm Ara Sürümleri Destekliyor

iOS 14.5 ile Varsayılan Müzik Servisi Değişimi Olmayacak

Geliştiricilerin söylediğine göre özellik yanlış anlaşıldı. Bir kere Apple Music varsayılan müzik servisi olarak kullanılmaya devam edecek. Bunu belirterek başlayalım. Siri’ye bir müzik açmasını istediğiniz zaman, Siri size bunu nereden açmak istediğinizi soracak. Varsayılan müzik servisinin değişmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak ki Apple’ın amacının da bu olmadığı söyleniyor.

Peki, neden böyle bir tercih yapılacak? Bu konuda Apple’ın düşündüğü ne? Tam olarak amaç konusunda da bir açıklama yapıldı. Amaç diğer müzik servislerinin de kullanılmasını sağlamak değil.

iOS 14.5 beta 1

Burada Apple’ın amacı Siri sanal asistanının daha da geliştirilmesini sağlamak. Siri sanal asistanının zaman içerisinde sonuçları daha iyi algılayacağı ve sonrasında da seçimleri otomatikleştirmeye başlayacağı söyleniyor.

Daha yetenekli ve çok daha işlevsel bir kontrol sunacak sanal asistan bir nevi eğitilmiş olacak. Apple’ın bu geliştirme aşamasından sonra Siri için başka bir şey planlayıp planlamadığını ise bilmiyoruz. Bunun için yine Apple’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

iOS 14.5 final sürümü yayınlandığı zaman, özelliğin nasıl bir etki yarattığı ve zaman içerisinde Siri’nin gelişimine nasıl katkı sağladığı konusunda da paylaşımlar yapacağız. Önce bir final sürümünün yayınlanmasını bekleyelim. Sonra özelliğin detaylarına ineriz.

Önceki İçerikiOS 14.5 ile Gizli Takibi Engelleyecek Bir Sistem Geliyor
Sonraki İçerikApple M1 İşlemcili MacBook Pro ile Madencilik Yapılır mı? 
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?