iOS 14.5 ile Uygulamalar için Yeni Dönem Başlıyor

0
3722

iOS 14.5 güncellemesi, yeni özelliklerin yanında güvenlik konusunda da daha iyi bir işletim sistemi sürümü olacak. Güvenlik odaklı olarak yapılan güncellemeler içerisinde en çok dikkat çeken ise veri izleme koruması olacak. Güncelleme ilk çıktığı andan itibaren bildiğimiz bir şey var. O da artık kullanıcıların verilerinin izinsiz olarak izlenemeyeceği.

Apple hangi uygulamaların, hangi kişisel verileri topladığı konusunda kullanıcılara bilgi verecek ve kullanıcıların tek tek uygulamalara izin vermesi gerekecek. Bu konuda zaten bir bildirim sistemi gelmişti ve uygulama izinleri konusu yavaş yavaş kullanılmaya başlamıştı ama beta 6 sonrasında yeni detaylar ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 beta 6 Yayınlandı! Bu Sefer Değişiklik Var

iOS 14.5 Yeni Sisteme Tam Anlamıyla Geçiş Yapıyor

Kullanıcıların verilerinin izlenmesi konusunda kullanılacak olan bu yeni sistem, final sürümle beraber kesin olarak kullanıma girecek.

Fakat sandığımız kadar tolerans olmayacak. Uygulamalar bu yeni sistemi sunmaz ve bu yeni sistem için gerekli güncellemeleri yapmazsa, o zaman ek güncellemeler yayınlayamayacak.

Yani geliştiriciler sorunsuz bir şekilde uygulamalarının kullanılmasına devam etmek istiyorsa, mutlaka Apple’ın yeni güvenlik sistemlerini desteklemesi gerekiyor.

iOS 14.5 güncellemesi

Kullanıcıların veri gizliliği konusunda çok önemli olan bu adım için karşı hamleler gelecek mi göreceğiz. Başta Facebook bu yeni sistemden pek hoşnut olmadıklarını belirten açıklamalar yapmıştı.

Sonrasında ise benzer sosyal medya uygulamalarından açıklamaların gelmeye devam ettiğini gördük. Kim ne derse desin iPhone kullanıcıları ise bu güvenlik önleminden memnun gibi gözüküyor. Apple’a, iOS 14.5 güncellemesi sonrasında kullanıcıların geri dönüşlerinde genelde olumlu mesajlar gözüküyor.

Artık kişisel verileri isteyen uygulamaların hangi verilerimize erişebileceğine ilişkin kontrolün biz de olması, kullanıcılar açısından da büyük bir artı olacaktır. Yakın zamanda bu sistemin nasıl değişeceğini göreceğiz. Şimdilik Apple işleri bir hayli sıkı tutuyor gibi gözüküyor.

Önceki İçerikOpera, Apple M1 İşlemci için Güncelleme Aldı
Sonraki İçerikYeni iMac Modelleri için İddialı Detaylar Gelmeye Başladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?