iOS 14.5 ile Safari’de Önemli Bir Düzenleme Yapılacak

0
2659

iOS 14.5 güncellemesinden çok şeyler beklediğimiz doğrudur. Face ID için geliştirilen alternatif sistem gibi öne çıkan özellikler sadece fragman. Arka kısımda kullanıcıların bilmediği ve standart kullanımda anlayamayacakları değişiklikler de olacak.

Bu değişikliklerin hepsini bilmek mümkün değil. İlk betada sadece bir kısmı ortaya çıktı. Safari tarayıcı için yapılan düzenleme de ortaya çıkan önemli değişikliklerden biri. Biliyorum biraz kafanız karışmış olabilir. Onun için hemen konuya giriyorum.

İlginizi Çekebilir: Steve Jobs’un İlk İş Başvuru Formu Açık Attırmaya Çıkıyor

iOS 14.5 Sonrasında Tam Gizlilik! Şimdi Google Düşünsün

İşin aslı Safari tarayıcıda kullanılan güvenlik sistemine dayanıyor. Kimlik avcılarına karşı geliştirilen “sahte sitelere karşı uyarı” sistemine dayanan değişiklik aslında tam olarak gizlilik sağlıyor.

Şöyle ki Safari, bir kullanıcı zararlı bir siteye girdiği zaman bunu tespit ediyor ve kullanıcıyı uyarıyor. Şüpheli hareketlerde bulunan web sitelerinin tespit edilmesi için ise bazı hesaplanan bilgiler Google Güvenli Tarama veritabanına gönderiliyor.

En genel özetle şunu söyleyebiliriz ki Google’ın dev veritabının kontrol yapılmış oluyor. Sonrasında sitenin zararlı olup olmadığı konusunda kesin veri alınmış oluyor. Bu sistemde gizlilik sorunu nerede diyebilirsiniz.

Gizlilik sorunu şurada, Safari bu sitede hesaplanan verileri Google üzerinden kontrol ettirirken sizin IP bilginizi de göndermek zorunda kalıyor. Daha doğrusu bu işlemde IP adresiniz Google tarafından görülmüş oluyor ve istenirse toplanabilecek bir bilgi olarak sunuluyor.

iOS 14.5 

Burada hangi siteye girmek istediğinize ilişkin bir veri kayıt edilmiyor ama yine de IP adresinin kayıt edilmesi de %100 gizlilik olmadığını gösterir. İşte yeni güncelleme sonrasında Apple bu işe el atıyor.

Safari sisteminde yapılan düzenleme sonrasında, hesaplanan bilgiler Google veritabanında kontrol edilirken sizin IP bilginiz de gizlenecek. Apple’ın kendi sunucularında bunun için Proxy kullanılacak. Tabii ki kullanıcıların bu değişikliği fark etmesi mümkün değil ama Apple kullanıcılarını biraz daha güvene almış olacak.

Bilgi güvenliği konusunda da önemli bir artı sağlayacak olan güncellemenin doğrulandığını ve iOS 14.5 sonrasında işleyişin bu şekilde olacağını söyleyelim. Zira sistem yetkili isimler tarafından da doğrulanmış durumda.

Önceki İçerikSteve Jobs’un İlk İş Başvuru Formu Açık Attırmaya Çıkıyor
Sonraki İçerikmacOS Big Sur 11.2.1 Düzenlemesi Yayınlandı! Sorun Giderildi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?