iOS 14.5 ile Gizli Takibi Engelleyecek Bir Sistem Geliyor

0
918

Son birkaç aydır yeni bir aksesuar serisi ortaya çıkmaya başladı. Apple’ın da AirTags adıyla sunacağı bu ürünler, eşyaların kaybolmasını engelleyecek akıllı rozetler olarak değerlendirilebilir. Samsung, Xiaomi gibi markaların da atılım yaptıkları bu ürünler de sistem ise çok basit.

Akıllı rozetleri kullanarak, eşyalarınızın kaybolmasını engelleyebiliyorsunuz. Bir nevi eşyalarınızı uzaktan takip etmeniz sağlanıyor ama tabii ki böyle bir teknoloji kötüye kullanılabilir. İşte iOS 14.5 içerisinde ortaya çıkan yeni bir kod satırı da Apple’ın kötüye kullanımları engelleyeceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: Güncel iOS 14 Kullanım Oranları Açıklandı

iOS 14.5 Item Safety Alerts Özelliği

Yeni betanın içerisinde yer alan bir özellik olduğu görülen “Item Safety Alerts” kötüye kullanımları engellemeye odaklanacak. Bu özellik kullanıldığı zaman, Apple cihazınız size ait olmayan, yani sisteminizde tanımlı olmayan ama yakınınızda yer alan takip cihazlarını gösterecek.

Bu şekilde son dönemde gördüğümüz akıllı rozet denen takip cihazlarının da gizliliği tehdit etmemesi sağlanacak. Özelliğin nasıl işleyeceği konusunda ise detaylı bilgi yok.

Muhtemelen bu özellik doğrudan, yakında tanıtılması beklenen AirTags cihaz ile beraber kullanılacak. Tamam ama nasıl kullanılacak ya da tam olarak dinamikleri neler olacak bu konuda bir bilgi bulunmuyor.

iOS 14.5  Item Safety Alerts

Yakın bir gelecekte söz konusu akıllı rozetlerin yaygın olarak kullanılmaya başlaması bekleniyor. Apple’ın iOS 14.5 ile böyle bir teknoloji getirmesi ise tam zamanında müdahale olarak lanse edilebilir.

Güncelleme yayınlandığı zaman bu özelliğin üzerine de bir kez daha gideceğiz. O zaman detaylar hakkında da ek bilgiler paylaşma şansımız olacak. Şimdi bekleyelim de özellik detaylarıyla ortaya çıksın. Biz de kullanımları inceleyelim.

Önceki İçerikiCloud Fotoğraflarını Google Fotoğraflara Göndermek Kolaylaşıyor
Sonraki İçerikiOS 14.5 ile Varsayılan Müzik Servisi Değiştirilemeyecek!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?