iOS 14.5 ile Apple Music Şarkı Sözleri Paylaşma Nasıl Yapılır?

0
66

iOS 14.5 beta 2 çok sayıda yeni özellik için bir kapı oldu. Bir kapı oldu diyoruz çünkü sadece geçen hafta ortaya çıkan yeni özelliklerle ilgili olarak birçok haber yaptık. Emojiler, reklam değişiklikleri ve daha birçok değişiklik ortaya çıktı. Gözüken tüm bu değişiklikler sanki böyle samanlığın sadece üst kısmı gibi. Samanları biraz karıştırınca yeni özellikler de gelmeye devam ediyor. 🙂 İşte bunlardan birisi de iOS 14.5 ile Apple Music şarkı sözleri paylaşma özelliği olacak.

Federico Viticci isimli bir geliştirici tarafından ortaya çıkarılan özellik, ilk olarak geçen hafta başlarında gündeme getirilmişti. Geçen haftanın başlarında gündeme getirilen özelliğin nasıl çalışacağı da detaylanmaya başladı.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 ile Abonelik Sayfalarının Tasarımı Değişti

iOS 14.5 ile Apple Music Şarkı Sözleri Paylaşma Sistemi

Kullanıcılar için sistemin işleyişi çok ama çok basit tutulacak. Apple Music üzerinden bir şarkı başlattığınız ve gerçek zamanlı sözlerini de açık hale getirdiğiniz zaman, zaten sözlerin aktığını görüyorsunuz.

Yeni güncelleme sonrasında bu sözler aktif bir hale gelecek. Paylaşmak istediğiniz sözün üzerine geleceksiniz ve basılı tutacaksınız. Bir süre söz üzerine basılı tutmanızın ardından paylaşma seçenekleri açılacak. Bunu adım adım anlatırsak;

  • Apple Music üzerinden şarkıları açtık ve gerçek zamanlı şarkı sözlerini de aktif hale getirdik.
  • Paylaşmak istediğimiz şarkı sözünün üzerine geldik ve bir süre basılı tuttuk. Yeni bir pencere açılacak ve şarkı sözleri için ek seçim yapmanız lazım. Alt satırları ya da üst satırları da seçebilirsiniz. Şu an maksimum 5 satır ve 150 karakter seçilebiliyor.

iOS 14.5 ile Apple Music Şarkı Sözleri Paylaşma

  • Şarkı sözlerini seçtikten sonra bunu onaylamak için bir pencere gözükecek.
  • Sonrasında paylaşım yapmak istediğimiz platformu seçip, paylaşım yapmamız gerekiyor.

iOS 14.5 ile Apple Music Şarkı Sözleri Paylaşma

  • Eğer iMessage üzerinden paylaşım yaparsanız, sadece o şarkı sözlerinin geçtiği bölümün ses kliplerini de paylaşmış olacaksınız.
  • Karşı taraf kullanıcı, Apple Music için bir mesaj kartı görecek.

İşte bu sistemle beraber iOS 14.5 ile Apple Music şarkı sözlerini paylaşmak mümkün olacak. iOS 14.5 ile gelecek özelliğin daha da güncellenmesi ve geliştirilmesi söz konusu olacaktır.

Ayrıca bu ipucu da bize gösteriyor ki yeni yazılım güncellemesi daha çok fazla sürpriz yapacak. 1 hafta içerisinde ortaya çıkan değişiklikleri saymaya zaman yok. 🙂 Yeni özellikler gelmeye devam ettikçe biz de paylaşmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi.

Önceki İçerikApple M1 İşlemci Virüslerden Etkileniyor mu?
Sonraki İçerikiPhone Arka Sistemi Nedir? Apple Yeni Bir Döneme Geçiyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?