iOS 14.5 Beta ile Ortaya Çıkan Tüm Yenilikler!

2
1564

iOS güncellemeleri tüm hızı ile devam ediyor. iOS 14.4 serisinden hemen sonra bu kez iOS 14.5 Beta güncellemesi yayına açıldı. Yeni beta sürümü yayınlandı ve bu beta sürümüyle beraber birkaç önemli yenilik ortaya çıktı. Kullanımınızı ne kadar değiştirir ya da bu yenilikler ne kadar hoşunuza gider bilemiyorum ama ilk beta sürümünde gözüken tüm yenilikleri aktarmaya çalışacağım.

iOS 14.5 Beta ile Gelecek Yeni Özellikler

Yeni sürüm için yayınlanan notlara baktığımız zaman, bu versiyonla beraber gerçekten dikkat çekici sayıda yeniliğin geleceği görülüyor. Kullanımı değiştirecek bu özelliklere bakalım.

İlginizi Çekebilir: Güçlü İddialara Göre iPhone 13 Touch ID ile Beraber Gelecek

Çift SIM Modunda 5G Desteği

iPhone 12 kullanıcıları için gelen bu özellik sayesinde, global olarak çift SIM desteğinde 5G’den yararlanılabilecek. Yani telefona taktığınız iki SIM kartından da 5G hızlarını alabileceksiniz.

iOS 14.5 Beta

Apple Watch ile iPhone Kilidini Açmak

Malum şu an pandemi dönemindeyiz ve maske kullanmak zorunlu. iPhone kullanıcıları ise bu konuda bir sorun yaşıyorlar. Her ne kadar güncelleme gelmiş olsa da Face ID maske nedeniyle yüzünüzü tanıyamıyor ve genelde yüz kilidi özelliği kullanılamıyor.

Bu duruma karşı önlem almak isteyen Apple, akıllı saatlerine böyle bir işlev eklediğini duyurmuş oldu. iOS 14.5 Beta içerisinde yer alan özelliğe göre, saatinizle iPhone kilidinizi açabileceksiniz.

Bunu yapmak için iOS 14.5 yüklü bir iPhone ve watchOS 7.5 çalıştıran bir akıllı saate ihtiyacınız var. Yeni özelliği kullanmak için Ayarlar menüsüne de bir düzenleme geliyor.

iOS 14.5 Beta

  • “Ayarlar” menüsünden “Face ID ve Parola” bölümüne giriyorsunuz.
  •  “Apple Watch ile kilidi aç” seçeneğini etkinleştiriyorsunuz.
  • İlk sefer için belirlenen parola giriliyor.
  • Sonrasında akıllı saat üzerinden iPhone kilidini açmak mümkün hale geliyor.

Tabii ki bu işlem için saatinizle akıllı telefonunuz yan yana olmalı. Yani yakın olmalı. Ek olarak sistemin sadece kilit açma için kullanıldığını da ekleyelim. Öyle Apple Pay ya da Apple Store işlemleri için kullanılmıyor.

iOS 14.5 Beta

Yeni Konrol Cihazı Destekleri

iOS 14.5 Beta ile gelen güzel haberlerden birisi de yeni kontrol cihazı destekleri. Hem iPadOS tarafına hem de iOS tarafına PlayStation 5 ve Xbox Series X kontrolcü destekleri eklendi.

Artık telefonlarda ve tabletlerde bu yeni kontrol cihazlarını kullanabileceksiniz. Bunun yanında tvOS 14.5 sürümünde de Apple TV için de bu desteğin gelmesi bekleniyor.

Xbox Series X

Uygulamaların Takibine İzin Verme Özelliği

Uygulama izleme şeffaflığı olarak da bilinen bu özellik, çok tartışılan gizlilik konusuna odaklanıyor.

Bir uygulamanın sizin etkinliğinizi izlemeye çalışması durumunda, bu size bir bildirim olarak gösterilecek ve bir nevi çerezlere izin verip vermediğiniz sorulacak. Onaylama ya da onaylamama kararı tamamen size kalmış durumda.

iOS 14.5 Beta

Hatırlatıcılar için Yeni Özellikler

Biraz daha detaylandırılan ve yeni sıralama seçenekleri gelen hatırlatıcı listelerini artık yazdırmak mümkün hale geldi.

iOS 14.5 Beta

Podcast’lerde Değişiklikler

Podcast için de bazı değişikliklerin geldiği görülüyor. Ufak tefek tasarım değişikliklerinin dışında, bölüm açıklamalarına daha kolay erişim sağlama gibi artılar da karşımıza çıkıyor. Arama algoritması da geliştirilen bölüm çok daha işlevsel.

iOS 14.5 Beta

Yatay Yükleme Ekranına İzin Verilmesi

iOS 14.5 Beta ya da iPadOS 14.5 beta sürümü yeniliği olarak gösterebileceğimiz yenilikle beraber yükleme ekranına yatay gösterme seçeneği geliyor. Çok mu önemli değil ama bir düzenleme. Artık Apple logo yükleme ekranında yatay olarak da gözükebilecek.

iOS 14.5 Beta

Haber Uygulaması Düzenlemeleri

Haber uygulaması için de yeni bir arama sekmesi eklenmiş durumda. Algoritmalar biraz daha geliştirilmiş durumda.

Diğer Tüm Değişiklikler

  • Beats simgelerine yeni renkler ekleniyor.
  • Siri Bul uygulamasında ufak tefek tasarım değişiklikleri.
  • Apple Watch için yeni güncelleme bildirimi
  • Siri üzerinde bazı küçük tasarım değişiklikleri.

Bunlar da iOS 14.5 Beta ile gelen ufak tefek yenilikler. Yeni sürümün ilk betasıyla karşı karşıyayız. Betalar geldikçe daha farklı yeni özellikler de ortaya çıkacaktır. Şimdilik bunlar bile iddialı bir sürümün geleceğinin göstergesi.

Önceki İçerikPubG mobile hesap silme işlemleri
Sonraki İçerikmacOS Big Sur 11.2 Güncellemesi Yayında! Neler Farklı?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Aman çokta gerekli özelliklerimi bir şey anladıysam Arap olayım yani şimdi sırf bunun için bir de saat mı alalım yok Yanyana oturtalım yav şöyle elle tutulup gözle görünebilir bir şey yok

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?