iOS 14.5 beta 6 Yayınlandı! Bu Sefer Değişiklik Var

0

iOS 14.5 beta sürümleri için sona geldiğimizi düşünüyorduk. En son beta 5 sürümünden sonra final serisinin geleceği konuşuluyordu ama iOS 14.5 beta 6 geldi.

Bu beta sürümünün gelmesinin de bir nedeni var. Şöyle ki söz konusu beta sürümünde önemli bir iki değişiklik sunuldu. Muhtemelen bu değişiklikleri sunmak adına, denemek adına bir beta daha gördük.

İlginizi Çekebilir: iOS 15 Tanıtım Tarihi Resmi Olarak Açıklandı

iOS 14.5 beta 6 ile Siri Değişiyor

Yeni beta sürümünde ortaya çıkan en büyük değişiklik Siri sanal asistanında boy gösteriyor. Siri sanal asistanı artık varsayılan olarak kadın sesiyle beraber gelmeyecek.

Kullanıcılar cihazlarını kurarken sesler arasında seçim yapacaklar. Bu durumda da isteyen kadın seslerini seçebilecek isteyen kullanıcılar ise erkek sesinden yana tercih yapabilecek.

Zaten artık Siri menüsünde sesler cinsiyet vurgusuyla ayrılmayacak. Cinsiyet seçiminden çok ses türü seçimine odaklanılmış. Varsayılan olarak kullanılacak sesin kullanıcı tarafından seçilmesinin dışında, 2 yeni ses sunulduğunu da göreceğiz.

Siri için gelecek bu iki yeni ses, Apple Neural Engine üzerinden sinirsel metin okuma sistemini de destekliyor. Kısacası yeni sesler, daha iyi aksanlar ve biraz daha gerçekçi bir Siri göreceğiz.

iOS 14.5 Beta 3

Siri için yapılan tüm bu değişikliklerin kötü bir yanı var. Asılda kötü kısım yeniliklerde değil de yeniliklerin sadece İngilizce dili için geçerli olmasında.

İngilizce dili için yapılan bu değişiklikler ne zaman tüm dillere uygulanır bilgi yok. Değişiklikler diğer dillere de kesin olarak uygulanacak mı bu da belli değil.

iOS 14.5 beta 6 sürümünde Siri dışında kalan bir değişiklik, düzenleme daha var. iPhone 11 serisini ilgilendiren bu düzenleme, iPhone 11 serisinde yaşanan pil hatasını düzenlemeyi amaçlıyor. Bunun için de yakın zamanda detaylı bir yazı ele alacağız.

Beta 6 bunların dışında ek bir yenilik sunmuyor gibi gözüküyor. Yine de değişiklik olursa ele alırız. Yaklaşık 340 MB civarında olan güncellemenin sürüm numarasının da “18E5194a” olduğunu ekleyelim.

Önceki İçerikiOS 15 Tanıtım Tarihi Resmi Olarak Açıklandı
Sonraki İçerikiOS 14.5 ile Yeni Bir Pil Kalibrasyon Aracı Gelecek
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?