iOS 14.4.2 Güncellemesi Yayınlandı! Amaç Güvenlik

0
2319

iOS 14.5 güncellemesi için geri sayıma başladık. Yeni güncelleme için en son beta 5 sürümü yayınlanmıştı. Beta 5 içerisinde yer alan kodlar ve bu kodlar içerisinde yer alan tüyolara göre beta 5 son beta olacak. Artık final sürümü beklenecek. Final sürümünü bekleye duralım Apple sürpriz bir şekilde iOS 14.4.2 sürümünü de yayınladı.

Yeni beta sürümünün önüne geçecek olan güncellemenin yayınlanmasının nedeni ise çok daha farklı. Öyle büyük yenilik ya da öyle önemli bir değişim söz konusu değil. Bu sürümün amacı dediğimiz gibi biraz daha farklı.

İlginizi Çekebilir: MacBook Pro için Yeni Soğutma Sistemi Yolda

iOS 14.4.2 Güvenlik Amaçlı Olarak Yayınlandı

Güncellemenin yayınlanmasının tek nedeni var ki o da güvenlik. iPhone akıllı telefonlarında yer alan önemli bir güvenlik açığını kapatan güncellemenin yüklenmesi de tavsiye ediliyor. Apple güvenlik açığının kapatılması için yeni sürümü bir an önce yüklememiz gerektiğini söyledi ve sürüm notlarında da sadece güvenlik açıklarının kapatıldığını vurguladı.

Yeni güncellemenin boyutu ise 200 MB olarak belirlenmiş durumda. Zaten güncelleme boyutundan da net şekilde anlıyoruz yeni bir özellik getirmediğini. iPhone akıllı telefonları için yayınlanan bu güncellemenin dışında macOS için ve watchOS içinde benzeri güvenlik güncellemelerinin yayınlandığı açıklandı.

iOS 14.4.2

Tüm güncellemelerin ortak noktası tüm güncellemelerin güvenlik odaklı olarak yayınlanıyor olması. Aslında bakarsanız yakın zamanda güvenlik güncellemeleri konusunda bir gelişme yaşanmıştı. Firmanın güvenlik güncellemeleri için yeni bir sürüm yayınlamasına gerek kalmayacağı söylenmişti.

Direkt olarak güvenlik güncellemelerinin verileceği ve kullanıcıların aynı iOS sürümünde bu yamaları alacağı konusunda bilgiler vardı. Görünen o ki iOS 14.4.2 versiyonu için bu durum değişti. Daha doğrusu iOS 14.5 güncellemesinden önce bu değişikliğin olmayacağını görmüş olduk.

Zaten son büyük güncelleme için de bir şey kalmadı. Muhtemelen 1 hafta kadar bir süre sonra yeni güncelleme de yayınlanmış olacak. Bu güncelleme geldiği zaman, sonuçlara daha yakından bakacağız. Güvenlik odaklı olarak gelecek güncellemelerin gerçekten değişip değişmeyeceğini de böylece öğrenmiş olacağız.

Önceki İçerikMacBook Pro için Yeni Soğutma Sistemi Yolda
Sonraki İçerikApple Watch Explorer Edition Özel Modeli Geliyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?