iOS 14.4.1 Yayınlandı! Nasıl Değişimler Oldu?

1
3255

Apple’ın bundan sonra yayınlayacağı güncelleme iOS 14.5 olacak derken, sürpriz bir haberle karşılaştık. Beta süreci devam eden güncellemenin hemen öncesinde iOS 14.4.1 yayınlandı. Bu sürümün yayınlanması şaşkınlık yaratmış olsa da aslında güncellemenin önemli artıları var.

Zaten Apple da bu güncellemenin hemen yüklenmesi gerektiğini belirten bir açıklama yaptı. Peki, bu güncelleme neden önemli ve Apple sürüm notlarında neler açıkladı?

İlginizi Çekebilir: Apple’ın 2021 Mart Etkinliği için Tarih Gözüktü 

iOS 14.4.1 Güncellemesi Güvenlik Odaklı

Yeni güncellemenin bir ara güncelleme olduğunu görüyoruz. Ara güncellemelerin gelmesinin ana nedeni güvenlik sorunları oluyor. Ya bir güvenlik sorunu olacak ya da bir sistem hatası olacak ki Apple beklenmedik bir güncelleme sunacak.

Yeni güncelleme de tam olarak böyle bir güncelleme. Yaşanan bir güvenlik sorunu nedeniyle Apple’ın böyle bir güncelleme yayınladığı açıklandı. Sorun ise iOS ve iPadOS içerisinde yer alan bir açıktı. Kötü amaçlı web içeriklerinin kod çalıştırmasına izin veren bir açık nedeniyle yayınlanan güncelleme, bu açığın giderilmesini sağlıyor.

Söz konusu güvenlik açığını kapatmak için Apple’ın Webkit üzerinde bir düzenleme yaptığını da belirtelim. Bunun dışında bazı sistem iyileştirme çalışmalarının yapıldığı da söylenmiş ama bu sistem iyileştirme çalışmaları için detaylı bilgi verilmemiş.

iOS 14.4.1

Sürpriz güncellemenin hemen yüklenmesi gerektiği konusunda da bir tavsiye verelim. Zaten Apple bunu belirtmiş ve uyarıyı yapmış. iPad kullanıcıları için iPadOS 14.4.1 sürümünü yüklemek gerekiyor. iPhone kullanıcıları için ise direkt olarak iOS 14.4.1 güncellemesini yüklemek lazım.

Bundan sonraki güncellemenin yani iOS 14.5 sürümünün ne zaman geleceği konusuna gelince, bu konuda da bir bilgi yer almıyor. Bunun için beta testlerini takip etmeye devam edeceğiz. Beta içerisinde bir değişiklik ortaya çıkarsa ya da final sürümünün duyurusu gelirse onu da paylaşırız.

Önceki İçerikApple’ın 2021 Mart Etkinliği için Tarih Gözüktü 
Sonraki İçerikApple Karma Gerçeklik Gözlüğü Benzersiz Olacak
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

  1. Merhaba Apple uzmanı. 14.3 güncelleme de kamera ayarında önkamerayı yansıt özelliği bulunmakta. Ben maalesef 14.3 ü yüklemeyi kaçırdım şimdi telefonuma güncelleme kısmında 14.4.1 in geldiğini gördüm bana yükleyin diye bildirim geldi eğer 14.4.1 i yüklersem 14.3ün kamera özelliğini de almış olur muyum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?