iOS 14.4.1 için Geri Dönüşler Kapatıldı

0
140

Apple, iOS 14 işletim sisteminde çok önemli güvenlik önlemleri sundu. Özellikle kullanıcıları takip eden ve verilerini toplayan uygulamalar için önemli sayılacak önlemler alındı. Alınan bu önlemler ile iOS 14 daha fazla gizlilik sağlamaya başladı. Fakat işin diğer kısmında istenen performans alınamadı.

Diğer taraftan kastımız sistemin koruması. Diğer sürümlerden farklı olarak bu sürümün kırılması daha kısa sürdü ve uyumlu Jailbreak yayınlandı. Tabii ki Apple kanadı boş durmadı ve önlem odaklı olan yeni güncellemeler sundu. Güvenlik açıklarını kapatan yeni güncellemelerden sonra iOS 14.4.1 sürümü için de önemli bir karar alındı.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPhone SE için Ekran İddiaları Geldi

iOS 14.4.1 Geri Dönüşleri Kapandı

iOS 14.4.2 yayınlandıktan sonra alınan kararla beraber eski sürüme geri dönüşler de kapatıldı. Çok kısa bir süre içerisinde 4.1 sürümüne geri dönüşler de kapanmış oldu.

Tabii ki Apple’ın gerekçesinin ne olduğunu da biliyoruz. Burada Apple’ın gerekçesi önemli güvenlik açıklarının olması. Marka 4.1 sürümünde önemli görülecek güvenlik açıklarının olduğunu belirterek bu sürüme geri dönüşü durdurmuş oldu.

Tabii ki biz bu yeni sürümden de şunu anlıyoruz ki aslında Jailbreak için yayınlanan son sürümlerin önüne geçilmek istendi. Zaten çok kısa bir süre sonra da bir sonraki sürüm yayınlanacak.

Markanın, baştan beridir takip ettiğimiz güvenlik takvimine göre yakın zamanda iOS 14.5 sürümünün yayınlandığını göreceğiz. En son beta 6 güncellemesi yayınlanan yeni sürüm, belki bu hafta belki de önümüzdeki hafta yayında olacak.

iOS 14.4.1

Bu durumda iOS 14.4.1 sürümünün önemi kalmadığı gibi, 4.2 güncellemesinin de bir önemi kalmayacak. Çünkü iOS 14.5 gerçek anlamda önemli olarak görülen yenilikleri beraberinde getirecek.

Bu yenilikleri denemek için birçok kullanıcı yeni sürüme geçecektir. Haliyle güvenlik kaygısı da çok fazla kalmamış olacak. Eğer varsa 14.4.1 kullananların da hemen iOS 14.5 sürümüne geçmeyi tercih edeceğini düşünüyorum.

Muhtemelen bu sürüm yayınlanır yayınlanmaz da 14.4.2 imzaları da kapatılacaktır. Apple eski sürümlere dönüşleri kapatma konusunda artık daha hızlı.

Önceki İçerikYeni iPhone SE için Ekran İddiaları Geldi
Sonraki İçerikiPhone 13 Pro Maketleri Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?