iOS 14.1 Herkes için Yayında – İşte Tüm Yenilikler

1
5991

iOS 14.1 güncellemesi, ilk olarak 13 Ekim tanıtımından hemen sonra yayınlanmıştı. Tanıtımın hemen sonrasında yayınlanmış fakat güncelleme hemen geri çekilmişti. iPhone 12 için önemli olan bu güncelleme geri çekildi ve sadece geliştiriciler için yayınlandı.

İlk olarak GM sürümü yani geliştirici sürümü yayınlanan güncelleme, aradan geçen 7 gün sonra herkes için yayınlandı. Güncellemeyi alan telefonlarda ise önemli değişiklikler karşımıza çıktı. Biz de sizler için sürüm notlarını toparladık ve yeni seriyle beraber gelen yeniliklerin neler olduğunu paylaşmaya karar verdik.

iOS 14.1 Yenilikleri Neler?

İlk olarak şunu söyleyeyim ki bu güncellemenin ana odağı iPhone 12 akıllı telefonları. Güncelleme iPhone 12 akıllı telefonları için yeni kamera modlarının desteğini getiriyor. Kamera modlarını yenileyen güncelleme HDR video kaydı için de bir düzenleme getiriyor ve iOS 14 serisini iPhone 12 için tamamen uyumlu kılıyor.

Fakat yenilikler bunla sınırlı değil. Eski telefonlar için de güzel artılar var ve belli olmuş bazı hatalar için düzenlemeler var. Dilerseniz bu düzenlemelere ve yeni gelen özelliklere geçelim.

iOS 14.1

 • Gelen aramalardaki bölge bilgisinin gözükmemesi sorunu giderildi.
 • Yakınlaştırılmış ekran modu ve şifre ekranındaki hatalar kaldırıldı.
 • iPhone 8 ve sonrası akıllı telefonlar için Fotoğraflar kısmında 10 bit HDR oynatma ve düzenleme desteği geldi.
 • Widgetlar artık istendiği durumda ana ekran uygulamaları klasörlerinden kaldırılabilir.
 • Mail uygulamasında yaşanan sorun giderildi.
 • Çalma listelerinde ve albümlerde yaşanan sorunlar giderildi.
 • Dosyalar kısmında MDM’lere neden olan hataların tamamı giderildi.
 • Apple Watch Aile üyesi kurulumuna engel olan hatalar kaldırıldı.
 • Video akışı çözünürlüklerinde yer alan geçici hatalar giderildi.
 • Hesap makinesinde sıfırın görüntülenmesine engel olan sorun giderildi.

Güncellemenin getirdikleri, düzenledikleri bu şekilde. iOS 14.1 ile pil sorunu giderildi mi ya da performans sorunları giderildi mi gibi soruların cevaplarını testlerden sonra alacağız. Yakın bir zamanda pil testleri ortaya çıkacaktır ve biz de pil testlerini paylaşacağız. Değişimi bu şekilde daha iyi görme fırsatını elde etmiş olacağız.

Önceki İçerikiPhone 12 Pro ve Pro Max LIDAR Tarayıcı Ne Amaçla Kullanılıyor?
Sonraki İçerikiPhone 12 vs iPhone 12 Pro Kutu Açılış Videosu Paylaşıldı – Tatmin Etmeyecek!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

 1. Ben iOS sürümlerinin hemen yüklenmesi taraftarı değilim. Şu an için iOS 13’te beklemek ve 14.2 sürümünden daha sonra güncellemeleri yüklemenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?