iOS 13 ve iOS 13.5 Yeni Jailbreak Sürüm Yayınlandı

0
267

Apple’ın iPhone akıllı telefonunu ya da iPad cihazını kullanıyorsanız bilirsiniz ki şu an kullanılabilir en güncel sürüm iOS 13. iOS 14 işletim sistemi tanıtıldı ama daha beta süreci bile bitmedi. Şu an güncel olan iOS 13 ve hala güncelleme almaya da devam ediyor. En sonra iOS 13.7 beta sürüm bile yayınlandı.

Güncellemeleri devam eden iOS 13 işletim sisteminin farklı bir yönü daha var. Öyle ki bu sürüm Jailbreak yapılan en güncel sürüm olmuştu. iOS 13.5 ile Jailbreak açığının da tamamen giderildiği söylenmişti ve Jailbreak tekrar son bulmuştu. Fakat şimdi Odyssey Jailbreak isimli yeni bir Jailbreak yayınlandığı duyuruldu ve iOS 13.5 sürümünün de kırılması sağlandı.

iOS 13 ve iOS 13.5 için Geçerli Odyssey Jailbreak Yayınlandı

Yeni yayınlanan Odyssey Jailbreak, diğerlerinden biri daha farklı. Tamamen açık kaynak kodlu olduğu söylenen sürüm, geliştiricilerin destek vermeye devam edeceği bir sürüm olarak duyuruldu.

Daha iyi özelliklerle güncellemeler alabilecek olan sürüm, aynı zamanda hızıyla da fark yaratmakta. Hız konusunda diğer Jailbreak sürümlerine göre çok daha başarılı çalışan sürümün tek farkı sadece A12 ve A13 işlemcisine sahip olan cihazlarda çalışıyor olması.

A12 ve A13 işlemci ve işlemci serilerinin kullanıldığı iPad ile iPhone cihazlarda Odyssey Jailbreak kullanılabilir olacak. Bootstrap altyapısı üzerine hazırlandığı da bilinen yeni sürümün, bir süre daha güncellemelerinin devam edeceği de bilgiler arasında.

iOS 13.6 sürümü ile açık kapatıldığı için iOS 13.6 yüklü olan cihazlarda şu an için Jailbreak yapılamıyor. Fakat güncellemeler Odyssey Jailbreak için devam edecek. Bu durumda yeni iOS sürümüne de destek verildiğini görebiliriz.

Bir diğer yandan Apple’ın eski sürümler için imzaları kapattığını da biliyoruz. Yani aslında Apple önlemini çoktan almış oldu. Bundan sonraki süreçte eski sürüm için firmanın yapacağı herhangi bir şey yok gibi duruyor.

Odyssey Jailbreak

Yine de yeni bir Jailbreak yayınlanması iOS 13.7 serisini de daha önemli hale getirecektir. Apple bir kez daha son kontrollerini yapacaktır. Güvenlik konusunda yeni sürümü tehdit edecek herhangi bir sıkıntı olması beklenmemekte.

Odyssey Jailbreak hakkında yeni bir gelişme olur ya da yeni sürümleri destekleyici bir güncelleme gelirse, buna ilişkin bilgilendirmelerimizi de elbette yapacağız. Özellikle iOS 13.7 sürümünü takip etmek gerekiyor. Bu sürüm için gelecek olan bir Jailbreak iOS 14 işletim sisteminden önce her şeyin değişmesine neden olabilir.

Yine de şunu da eklemek isterim ki Jailbreak yüklemenizi tavsiye etmiyorum. Kişisel olarak söyleyebilirim ki iOS 14 işletim sisteminin yayınlanmasını beklemek çok daha mantıklı olacaktır.

Şu an iOS 13’ün hangi sürümü için Jailbreak yayınlanırsa yayınlansın bu çok tatmin edici bir fark oluşmasını sağlamayacak. Telefonunuz iOS 14 işletim sistemine geçebilecekken boşuna eski sürümlerin Jailbreak versiyonlarıyla uğraşmanızı tavsiye etmiyorum.

Önceki İçerikPowerbeats 2 Tasarı Hatasının Apple’a Maliyeti Belli Oldu
Sonraki İçerikiPhone 12 Özellik Kartları Sızdı – Fiyat Yine Değişti
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?