iOS 13 Kullanım Oranları Açıklandı

0
148

İşletim sistemi güncellemeleri konusunda en iyi firmalardan biri olarak bilinen Apple, aynı stratejiyi  iOS 13 işletim sistemi sürümünde de uyguladı. Geçtiğimiz ay final sürümü yayınlanan iOS 13 işletim sistemiyle beraber, markanın desteklenen tüm cihazlara yeni yazılımını sunduğunu gördük. Fakat bu kez işler beklendiği gibi gitmedi.

iOS 13 sürümü çok fazla hata ile gündeme geldi. Ardı ardına yayınlanan güncellemelerde de benzeri bir durum oluştu ve kullanıcılar yavaş yavaş ön yargı ile yaklaşmaya başladı. Yeni işletim sistemi sürümüne karşı ön yargılı bir yaklaşık ortaya çıkmış oldu. Kısa süre önce açıklanan sürüm kullanım oranları da bu durumu net bir şekilde özetliyor.

iOS 13 Geçişleri Yeterince Hızlı Değil

Kullanım oranlarının açıklanmasıyla beraber Apple’a karşı bir ön yargının ortaya çıktığını gördük. Paylaşılan grafiklere göre söz konusu işletim sistemi sürümünün kullanım oranı %50 olarak açıklandı. Son 4 yıl içerisinde yayınlanan modelleri kullananlar arasında ise bu kullanım oranının %55 olduğunu görüyoruz.

Tüm kullanıcılar içerisinde iOS 12 kullanım oranı ise %41 seviyesinde. Son 4 yıl yayınlanan cihazlar içerisinde iOS 12 kullanım oranının ise %38 olduğunu ekleyelim. Sadece bu oranlar bile Apple’ın iOS 13 işletim sistemine geçişlerde istediği ivmeyi kazanamadığını ortaya koyuyor. Tüm bunlara karşın, perdenin bu şekilde kapanmadığını da ekleyelim.

iOS 13

İşin bir de iPadOS işletim sistemi tarafı var. iPadOS işletim sisteminin iOS işletim sisteminden ayrıldığını düşünecek olursak, bu sürüm için kullanım oranları biraz daha önemi. Fakat yine bu rakamlarda da istenen seviyeye çıkılmadığı görülüyor.

Son 4 yılda yayınlanan cihazlar için iPadOS kullanım oranı %41 olarak açıklandı. Bu oran beklenen bir durum değil. Kullanıcıların güncellemeleri geri plana attığını gösteriyor. Tüm iPad kullanıcıları içerisinde iPadOS kullanım oranının ise %33 olduğunu ekleyelim. Son 4 yılda satılan cihazlarda %51 oranında iOS 12 kullanıldığını, tüm cihazlarda ise %51 oranında iOS 12 işletim sisteminin kullanıldığını da eklemiş olalım.

iOS 13

Bu rakamlar gösteriyor ki iOS 13 ve iPadOS için henüz yeterli güven sağlanmamış. Muhtemelen ikinci büyük güncellemelerin yayınlanmasının ardından geçişlerin hızlandığını göreceğiz.

Önceki İçerikiOS 13.2 beta 3 Sürümü Yayında
Sonraki İçerik4 Farklı iPhone 12 Modeli Hazırlanıyor
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?