iOS 13 Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

1
4640

WWDC 2019 etkinliğine damgasını vuran iOS 13 işletim sistemiyle beraber gelen en büyük yeniliklerden birisi karanlık mod oldu. Birkaç sürümdür beklenen karanlık mod desteğinin bu sürümle sunulması beklenen bir durumda. Şimdi merak edilen ise iOS 13 Karanlık Mod kullanımının nasıl yapılacağı.

Hemen iOS 13 Karanlık Mod hakkında daha fazla bilgi paylaşımı yapalım ve bu modun nasıl avantajlar sunduğunu değerlendirelim.

iOS 13 Karanlık Mod Neler Sunuyor?

Adından da anlaşılacağı gibi tam olarak karanlık moddan söz ediyoruz. Bu moda geçtiğiniz zaman, menüler, kontroller, görünümler ve arka planlar koyu bir temaya dönüşüyor. Karanlık temanın avantajları ise saymakla bitmez.

Ana içeriklerin öne çıkarılmasını sağlayan bir görünümün sunulmasının yanında, yeni modla beraber OLED ekranlar için de önemli bir avantaj sunuluyor. Bir yandan gözlerinizin ışıktan daha az etkilenmesi sağlanırken bir yandan ise siyah renklerin OLED ekranlarda daha az enerji harcanmasını sağlamak gibi bir avantajı var.

iOS 13 Karanlık Mod kullanımının nasıl yapılacağına geçmeden önce, uygulamalar için de durumdan söz edelim. Karanlık mod tüm Apple uygulamaları için geçerli olacak. Fakat  3.parti uygulamalar için karanlık mod desteğinin tamamen sunulmadığını söylemek gerekiyor. Apple’ın bunun için özel bir API desteği sunduğunu da ekleyelim.

Yani isteyen geliştiriciler uygulamalarına API desteği sayesinde karanlık mod özelliğini ekleyebilecek. Dilerseniz artık iOS 13 Karanlık Mod kullanımının nasıl yapılacağından söz edelim.

iOS 13 Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Karanlık moda geçiş için ayarlar menüsü kullanmanız ya da kontrol merkezini kullanmanız mümkün. Her iki kısımdan da düzenlemenin nasıl yapılacağına geçeceğiz.

Kontrol Merkezi

  • Kontrol merkezini açmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırma hareketi yapın.
  • Parlaklık kaydırıcısına dokunun
  • Karanlık ve standart aydınlık modu arasında geçiş yapmak için görünüm düğmesine dokunun.
İLGİLİ HABER:  iOS 11 İçin Yeni Jailbreak Sürümleri Yolda

iOS 13 Karanlık Mod

Ayarlar Üzerinden

  • Ayarlar menüsü üzerinden değiştirmek için öncelikle ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Listeden “ekran ve parlaklık” bölümüne giriş yapın.
  • Görünüm kısmına girin ve “koyu” seçeneğine tıklayın.

iOS 13 Karanlık Mod

Zamanlama Kullanarak Koyu Temayı Çalıştırmak

Karanlık mod için bir de otomatik zamanlama özelliği sunulmakta. Otomatik zamanlama kısmı sayesinde, belirlediğiniz zaman aralığında karanlık temanın otomatik olarak kullanılması sağlanabiliyor.

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Listeden ekran ve parlaklık kısmına girin.

iOS 13 Karanlık Mod

  • Görünüm bölümünün altında otomatik kısmını aktif hale getirmeniz gerekiyor.
  • Daha sonra seçenekler kısmına tıklayın ve açılan menüden kendinize göre saat düzenlemesini gerçekleştirin.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?