iOS 13 Jailbreak Yayınlandı – Nasıl Yapılır?

1
3272

iOS işletim sistemi sürümlerinin güncellenmesiyle beraber sistem açıkları en aza indirildi. iOS 9 ve iOS 10 sürümlerinde olduğu kadar bir açık bulunmaması ve iOS 11 işletim sisteminde de çok daha korunaklı bir yapı sunulmasıyla beraber Jailbreak döneminin son bulduğu açıklanmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde iPhone akıllı telefonları için ortaya çıkan bir açık, yeniden Jailbreak sürümlerini gündeme getirmişti. Checkm8 açığı olarak adlandırılan bu açık sonrasında tüm iOS sürümlerine uygun bir Jailbreak geliştirilebileceği ortaya çıkmıştı.

Beklendiği gibi oldu ve söz konusu açığı kullanarak oluşturulan iOS 13 Jailbreak yayınlandı. Henüz güncellemeleri devam eden yeni sürüm için yayınlanan Jailbreak konusunda detaylardan söz edelim.

iOS 13

iOS 13 Jailbreak Nasıl Yapılır?

checkm8 açığı nedeniyle iPhone 5s ile iPhone X arasındaki akıllı telefonlara sürüm fark etmeksizin Jailbreak yapılabiliyor. A12 işlemcilerine kadar sahip olan tüm modelleri etkileyen açık, haliyle iOS 13 Jailbreak için de kullanılabilmekte. Tek fark ise cihazın her kapatılıp açıldığında yeniden işlemlerin yapılmasının gerekmesi.

Her ne kadar kullanışsız olsa da her açılış kapanışın ardından aynı işlemleri yapmak gerekiyor. Jailbreak işlemi için yayınlanan checkra aracını kullanmak gerektiği açıklandı. Sadece macOS işletim sisteminde çalışan ve beta olarak kullanılabilen araç, iOS 13 Jailbreak işleminin gerçekleştirilmesini sağlamakta. Dilerseniz iOS 13 Jailbreak yapma işlem adımlarından söz edelim.

 • İlk olarak checkra.in adresinden checkra1n aracını indirmeniz lazım. Buradan araca ulaşabilirsiniz.

iOS 13 Jailbreak

 • Sonrasında checkra1n aracının işletim sistemi üzerinden güvenlik ayarlarını yapmanız gerekecek. Güvenlik ayarlarından uygulamanın App Store ve App Store dışında dosya indirmesine izin verecek seçeneği seçmeniz gerekecek.

iOS 13 Jailbreak

 • Uygulamayı açın. checkra1n uygulamasını açtığınız zaman yukarıdaki gibi bir arayüz karşılaşacaksınız. Burada cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekecek. (Not: Burada öncelikle iTunes üzerinden cihazınızı yedeklemenizi öneriyoruz.)

iOS 13 Jailbreak

 • Şimdi telefonunuz algılandığı zaman “Start” butonunun aktif olduğunu göreceksiniz.
 • Bu butona bastığınız zaman yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Cihazınızı DFU moduna almanız isteniyor.

iOS 13 Jailbreak

 • “Next” butonuna basın ve Recovery modunun yüklenmesini bekleyin. Yukarıdaki gibi bir ekranı göreceksiniz. Bu aşamada iTunes bildirimi gelebilir. iTunes üzerinden yedekleme ya da güncelleme bildirimi gelirse bunu reddederek devam edin.

iOS 13 Jailbreak

 • Kısa bir işlemin ardından yukarıdaki ekran açılacak. Burada DFU moduna geçiş rehberi sunulacak. Belirtilen şekilde DFU moduna geçin ve “Start” butonuna basın.
 • Doğrudan boot ekranı açılacak ve yükleme işlemi başlayacak. Ekranda yükleme işleminin tamamlandığını söyleyen yazıyı gördüğünüz zaman tekrar akıllı telefonunuza dönün.
 • Telefonda checkra1n uygulamasını göreceksiniz.
 • Telefonun bilgisayar ile bağlantısını kesmeden uygulamaya girin ve Cydia yüklemesini yapın.

İşlemler bu kadar ile sınırlı. Tüm bu adımlarla iOS 13 Jailbreak yapmak mümkün. Dilerseniz takılabileceğiniz sorulardan söz edelim.

Checkra Jailbreak Detayları

Söz konusu Jailbreak aracı şu an için beta sürümünde. Bu nedenle geliştirme sürecinin devam ettiğini görüyoruz. Şimdilik beta 0.9 sürümü yayında ve bu sürüm hatalara neden olabilir. Diğer detaylara geçelim.

Windows Sürümü Gelecek Mi?

Uzun bir süre geliştirme aşamasının devam edeceği söyleniyor. Şimdilik sadece Mac sürümü var.

Desteklenmeyen Cihazlar Hangileri?

iPhone 5 ve iPhone X arasındaki tüm sürümlere destek sunuluyor. Desteklenmeyen cihazlar ise şöyle:

 • iPad Air 2
 • iPad 5.Nesil
 • iPad Pro 1.nesil

Bu cihazlar için destek yakın zamanda gelecek. Şu an desteği deneysel olan yani henüz tam olarak başarılı olup olmadığı kanıtlanmamış olan modeller ise şöye:

 • iPhone 5s
 • iPad Mini 2
 • iPad Mini 3
 • iPad Air

Sadece iOS 13 için Mi Jailbreak Sunuldu?

Hayır. İşlemci serisi A11 ve aşağısı olan modellerde bu yöntem ile Jailbreak yapmak mümkün. iPhone Xs serisi, iPhone XR ve iPhone 11 serisi için Jailbreak mümkün değil.

checkra1n iOS 13 Jailbreak yapma işlemini aktardık. Uygulanacak olan adımlar bunlar. Merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Not: Şu an için araç beta sürümünde. Yapılan işlemin işletim sistemin açığını kullanmak olduğunu belirtelim. Önerilen orijinal işletim sistemi sürümünü kullanmanız. Bu yönde yaşayacağınız herhangi bir sorun için sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmeyecektir.

Önceki İçerikApple Mail Güvenlik Açığı ile Gündemde
Sonraki İçerikYeni Mac Pro İncelemesi – Alınır Mı?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?