iOS 13.5’ten Geri Dönemeyeceğiz – Elveda Eski Sürümler

0
363

iOS 13.5, Jailbreak sorunuyla boğuşuyor. Güncelleme çıktı, 5-6 gün oldu olmadı jailbreak çıktı. Bu Apple’ın sevdiği bir durum değil. Jailbreak bitti derken en güncel sürümle geri döndü. Firma bazı güncelleme adımları atarak ya da bir önlem planı hazırlayarak bunun için hazırlıklar yapacaktır.

Belki bir düzenlemenin ya da açıkların kapanmasını sağlayacak yeni bir sürümün gelmesi olası ama beklemediğimiz, daha doğrusu bu kadar erken olacağına ihtimal vermediğimiz kararlar da alınıyor. Son karar bugün sabah açıklandı. İOS 13.4.1 sürümü, bundan önceki kararlı sürümdü. iOS 13.4.1 sona erdirildi.

Bakın: iOS 13.5 Pil Performansı Arttı mı? İşte Test

iOS 13.5 Öncesi Versiyonlar için İmzalar Kapatıldı

Güncellemeyi yapmışsanız, yeni bir güncellemeyi görene kadar 13.5’te kalacaksınız. Eski versiyona dönmenizi sağlayacak imzalar kapatıldı. Bu Jailbreak’in engellenmesi için yapılan bir hamle değil zaten mantıklı değil. Jailbreak en güncel iOS sürümünde çalışıyor. İmzanın kapatılması bir anlam ifade etmiyor.

Sorun yaşayan ve eskiye dönmek isteyen iPhone kullanıcıları için üzgünüm, yeni güncellemeyi bekleyeceksiniz. Eskiye dönüş artık yok.

iOS 13.5

iOS 12 kullananlar için de bir haberim var. Geçen hafta size de bir güncelleme geldi. iOS 12.4.7 yayınlandı ve sadece güvenlik iyileştirmesi yapıldı. Bu güncellemeyi yapmış olan kullanıcıların da eskiye dönmesi mümkün değil. iOS 12.4.6 için de imzalar kapatıldı.

Ben iOS 12 için daha yeni bir güncelleme geleceğini ön görmeyenlerdenim. Olur da gelirse ve yine güvenlik düzenlemesi yapılırsa, buna geçiş yapabileceksiniz ama eski versiyonu unutmak gerekecek.

iOS 13.4.1 için kararınızı bilemem ama iOS 12.4.6’ya geri dönmemek zaten çok daha mantıklı. Güvenlik açığı var ve bu biliniyor. Bilinen güvenlik açığı da kapatılıyor. Hala güvenlik açığının olduğu eski versiyonu kullanmak yersiz olur.

Önceki İçerikiOS 13.5 Pil Performansı Arttı mı? İşte Test
Sonraki İçerik4 Kameralı iPhone Sızdırıldı – Beklemeye Değer
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?