iOS 13.4 Batarya Testi – Pil Dayanma Süresi Uzuyor mu?

0
758

iOS 13.4 sürümü için geri sayım başladı. En son GM serisi çıkış yapan yeni sürümün 24 Mart tarihinde tüm kullanıcıların beğenisine sunulması sağlanacak. Bir dizi yeni özelliği beraberinde getiren yeni sürümün en çok merak edilen kısmı ise performansının nasıl olacağı.

Teknik kısımda ortaya konacak performans değerlerini bir kenara bırakalım, bu sürümle beraber pil sürelerinin nasıl değişeceği de merakla bekleniyor. Birçok kullanıcının yeni sürümle beraber pil dayanma sürelerinin artacağını düşündüğünü biliyoruz. Peki, gerçekten böyle mi?

iOS 13.4 Pil Süresi Nasıl?

iAppleBytes tarafından yapılan yeni testlerle beraber yeni sürümün pil dayanma sürelerinin nasıl olacağı ortaya çıkmış oldu. Değerlendirme kapsamında tüm modellerin kullanılmış olması, Apple’ın  bu seride nasıl bir performans ortaya koyacağını da gösteriyor.

Testte yer alan ilk model iPhone SE akıllı telefonları oldu. Bunun dışında iPhoone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone XR ve iPhone 11 akıllı telefonlarının da testlere dahil edildiğini gördük. Genel pil performansı konusunda ise şaşırtıcı bazı sonuçların olduğunu eklemek gerekiyor.

Yeni sürümle yapılan batarya testlerinde ilk olarak pil uyarısı veren modelin iPhone SE modeli olduğunu görüyoruz. Hemen sonrasında iPhone 8 ve onun devamında da iPhone 7 akıllı telefonları pil uyarısı veriyor.

Bu modeller iPhone 6s akıllı telefonları izliyor. Testin sonlarına doğru uyarı veren bir diğer akıllı telefon modeli ise iPhone 11 akıllı telefonları oluyor. Pil uyarısını en geç veren akıllı telefon ise iPhone XR akıllı telefonu oluyor.

Haliyle en geç kapanan ve pil dayanma süresi en uzun olan akıllı telefon modelinin de iPhone XR akıllı telefonları olduğunu görüyoruz. Fakat bu fark çok göz önünde bir fark değil. Yani iPhone 11 ile iPhone XR akıllı telefonlarının sürelerinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Eski sürüm ile karşılaştırıldığı zaman pil dayanma süreleri ise şöyle:

  • iOS 13.4 iPhone SE – 3 saat / iOS 13.3.1 iPhone SE – 3 saat 3 dakika
  • iOS 13.4 iPhone 6s – 3 saat 9 dakika / iOS 13.3.1 iPhone 6s – 3 saat 20 dakika
  • iOS 13.4 iPhone 7 – 3 saat 26 dakika / iOS 13.3.1 iPhone 7 – 3 saat 42 dakika
  • iOS 13.4 iPhone 8 – 3 saat 20 dakika / iOS 13.3.1 iPhone 8 – 3 saat 27 dakika
  • iOS 13.4 iPhone XR – 6 saat 12 dakika / iOS 13.3.1 iPhone XR – 6 saat 4 dakika
  • iOS 13.4 iPhone 11 – 6 saat 8 dakika / iOS 13.3.1 iPhone 11 – 6 saat 59 dakika

Test sonucu net bir şekilde gösteriyor ki iOS 13.4 sürümü yeni akıllı telefonlarda pil dayanma süresini arttırmış durumda. Eski akıllı telefonlarda ise tam tersi bir durum söz konusu.

Önceki İçerikApple Store’a Cihazlarını Bırakanlar Beklemek Zorunda Kalacak
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Özellikleri Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?