iOS 13.3.1 Batarya Testi – Kullanım Ömrü Arttı mı?

0
229

iOS 13.3.1, şu an için Apple’ın yayınlanmış olan en güncel kararlı iOS sürümü. Kısa süre önce tüm kullanıcılar için yayınlanan yeni güncelleme, özellikle belli başlı hata iyileştirmeleri sunuyor. Üçüncü büyük güncellemenin ara güncellemesi olarak sunulan iOS 13.3.1 sürümünün batarya konusunda da iddialı bir güncelleme olduğunu söylemek mümkün. En azından sürüm notlarında ortaya çıkan bilgiler bunu işaret ediyor.

Söz konusu güncelleme hakkında daha önce hız testlerine yer vermiştik. Bu yazımızda ise yeni işletim sistemi sürümünün batarya testlerine yer vereceğiz. iOS 13.3.1 batarya testinde durum ne? Performans artışı var mı? Hangi model ne kadar süre dayanıyor?

Tüm iPhone Modelleri iOS 13.3.1 Batarya Testi

Test konusunda paylaşımlara geçmeden önde şunu belirtelim ki testte tüm iPhone modellerinden örnekler yer alıyor. iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone XR, iPhone 11 akıllı telefonlarının teste alındığını görüyoruz.

iPhone SE iOS 13.3.1 Batarya Süresi

Yapılan testlerde en çok dikkat çeken model iPhone SE akıllı telefonları. Güncelleme alan en düşük model olarak gösterebileceğimiz serinin diğer modellere göre pili biraz daha hızlı tükeniyor. Test kapsamında söz konusu akıllı telefonların ilk uyarıyı gösteren model olduğunu ekleyelim.

Düşük batarya uyarısını ilk gösteren akıllı telefon iPhone SE. Bunun yanında direkt olarak telefonun ilk kapanan model olduğunu ekleyelim. Bu modelin dayanma süresi ise 3 saat 3 dakika olarak çıkıyor.

iPhone 6s iOS 13.3.1 Batarya Süresi

İkinci modelimiz iPhone 6s akıllı telefonları. Biraz daha büyük model olması, pil kapasitesi konusunda daha iyi bir seçenek sunulmasını sağlayan akıllı telefonlar, dayanıklılık konusunda da yine kendisini gösteriyor. iPhone 6s modeline göre pil düşük uyarısı çok daha geç gösteriliyor.

iPhone SE modelinden hemen sonra bu telefon için uyarı sunulmuyor. iPhone SE modelinden sonra iPhone 8 akıllı telefonlarında pil düşüş uyarısı gösteriliyor. iPhone 6s modelleri ise bu sıralama içerisinde 4.sırada yer alıyor. Telefonun tam olarak pil dayanma süresi ise 3 saat 20 dakika olarak açıklanmış durumda.

iPhone 7 iOS 13.3.1 Batarya Süresi

Amiral gemisi akıllı telefonlardan biri olan iPhone 7 akıllı telefonlarında sonuçlar biraz şaşırtıcı olarak karşımıza çıktı. Öyle ki yeni akıllı telefonlar bir yana, eski modeller için yapılan karşılaştırmada iPhone 7 modelinin öne çıktığını görüyoruz.

Eski modeller içerisinde pil düşük uyarısını en geç gösteren model olarak öne çıkan iPhone 7, dayanma süresinde de iddiasını ortaya koymuş durumda. Telefonun pil dayanma süresi 3 saat 42 dakika olarak açıklanmış durumda.

iPhone 8 iOS 13.3.1 Batarya Süresi

iPhone 8 akıllı telefonlarında durumun biraz daha beklenmedik olduğunu söylemek yanlış olmaz. iPhone XR ve iPhone 11 akıllı telefonlarını bir kenara bırakacak olursak, eski modeller içerisinde iPhone 8 performansının oldukça düşük olduğunu belirtelim.

iPhone 7 modelinin gerisinde olan telefon, çok az bir fark ile iPhone 6s modelinin önünde yer alıyor. Telefonun pil dayanma süresinin de 3 saat 27 dakika olduğunu görüyoruz.

iPhone XR iOS 13.3.1 Batarya Süresi

Yeni modellerden biri olarak gösterebileceğimiz iPhone XR akıllı telefonlarında paylaşılan süre çok daha iddialı. En geç pil düşük uyarısı veren modellerden biri olan akıllı telefonda 6 saat 4 dakikalık bir şarj süresine yer veriliyor. 6 saat 4 dakika gibi bir şarj süresi genel bir pil iyileştirmesi yapıldığının da işareti.

iPhone 11 iOS 13.3.1 Batarya Süresi

Son akıllı telefon en yeni model olan iPhone 11. Beklendiği gibi bu modelde pil dayanma süresi en yüksek değere sahip. Söz konusu akıllı telefonda dayanma süresi olarak 6 saat 19 dakikalık bir süreye ulaşılıyor. Yine bu değer de iddialı bir pil süresi sunmakta.

Önceki İçerikiOS 13.3 Jailbreak Yayınlandı
Sonraki İçerikGalaxy S20 ultra vs iPhone 11 Pro Max Karşılaştırma
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?