iOS 13.2 Batarya Testi – Pil Sorunu Çözüldü mü?

0
662

Merakla beklediğimiz, sorun çözme odaklı işletim sistemi sürümü iOS 13.2 sonunda yayınlandı. 4 ara güncellemesinden sonra yayınlanan yeni büyük güncelleme ile beraber iOS 13 işletim sisteminin tüm sorunlarının çözülmesi bekleniyor. Apple’ın sürüm notlarında da bu konunun üzerinde durduğunu söylemek gerekiyor. Markanın açıklamalarına göre, yeni sürümde hem pil sorunu hem de güvenlik sorunları ortadan kalktı. Peki, durum gerçekten böyle mi? iOS 13.2 pil sorununu çözüyor mu? Pil dayanma süresinde nasıl bir değişiklik var? Gelin pil testlerine bakalım.

iOS 13.2 Pil Dayanma Süreleri

Yeni işletim sistemi sürümü için yapılan ilk pil testinde, eski ve yeni iPhone modelleri kullanılıyor. İlk olarak iPhone SE modelini görüyoruz. Testlerde yer alan diğer akıllı telefonlar ise iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone XR olarak dikkat çekiyor. Hem yeni modellerin hem de eski modellerin testlerde yer aldığını görüyoruz.

iOS 13.2 vs iOS 13.1.3

Yapılan testlere göre pil dayanma süresi en düşük olan model iPhone SE oluyor. Pil bitiyor uyarısını gösteren ilk telefon iPhone SE olurken, ikinci model ise iPhone 8 akıllı telefonları oluyor. Bu ikiliyi takip eden bir sonraki model ise iPhone 7 oluyor. iPhone 6s ise şaşırtıcı bir şekilde bu üç modelden de çok daha fazla dayanıyor.

Sona kalan model ise iPhone XR akıllı telefonları oluyor. Açıkçası pil konusunda iPhone XR modelinin dayanma süresinin arttığı kesin. iPhone XR diğer modellere göre çok daha uzun bir süre dayanıklılık gösteriyor. Arada iki katı bir dayanma süresi söz konusu. Telefonların bu sürümle beraber sunduğu pil dayanma zamanlarına bakalım.

  • iOS 13.2 – iPhone SE – 3 saat 3 dk
  • iOS 13.2 – iPhone 6d – 3 saat 24 dk
  • iOS 13.2 – iPhone 7 – 3 saat 15 dk
  • iOS 13.2 – iPhone 8 – 3 saat 15 dk
  • iOS 13.2 – iPhone XR – 6 saat 25 dk

Açıkçası paylaşılan bu süreler can sıkıcı süreler. Öyle ki iOS 13.1.3 sürümüne göre hemen her modelin pil dayanma süresinin artacağına düştüğü görülüyor.

Sadece iPhone 6s modelinde çok ufak bir miktar pil dayanma süresi artmış. Zaten iOS 13.1.3 sürümünde pil sorunu olduğunu düşünüyorduk. Bu sürüm daha da düşük süreleri ortaya çıkarıyor. Hemen eski sürümün sürelerinden de söz edelim.

  • iOS 13.1.3 – iPhone SE – 3 saat 4 dk
  • iOS 13.1.3 – iPhone 6s – 3 saat 23 dk
  • iOS 13.1.3 – iPhone 7 – 3 saat 28 dk
  • iOS 13.1.3 – iPhone 8 – 3 saat 20 dk
  • iOS 13.1.3 – iPhone XR – 6 saat 33 dk

Yeni işletim sistemi sürümünün pil dayanma süresi biraz daha düşük gibi duruyor. Yine de kullanıcı yorumlarını da beklemek gerekiyor.

Önceki İçerikYeni Güncelleme HomePod Cihazları Kullanılmaz Hale Getirdi
Sonraki İçerikiOS 13.2.1 Güncellemesi Sınırlı Olarak Sunuldu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?