iOS 12

0
766

Apple iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında kullandığı mobil işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 12‘yi resmen açıkladı. iOS 12, hem büyük hem de küçük değişikliklerle birlikte geliyor. Makalemizde iOS 12 hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

iOS 12 Nedir?

iOS 12, Apple’ın iPhone, iPad ve iPoud touch ürünlerinde kullandığı mobil işletim sisteminin en son ana sürümüdür. Apple her yıl ana sürümleri mobil cihazlarına önemli güncellemeler getirmek için kullanıyor.

iOS 12 Ne Zaman Yayınlanacak?

iOS 12, Apple’ın WWDC açılış konuşmasının hemen ardından geliştiriciler için beta formda sunuldu ve şirket Temmuz ayında halka açık bir beta yayınladı. “Beta” sürüm genellikle cihazlarda bazı sorunlara yol açabileceğinden, sorumluluk tamamen kullanıcıya yüklenir. iOS 12’nin Beta sürümünü test etmek istiyorsanız, en ideali beta için ikincil bir cihaz kullanmaktır.

iOS 12’nin resmi sürümü bu yılın sonlarına doğru ücretsiz bir güncelleme olarak gelecek.

iOS 12 Nasıl Yüklenir?

iOS cihazınızı yeni sürüme yükseltmek oldukça kolaydır. Ancak nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Cihazınızı iCloud’a yedeklediğinizden emin olun.
  2. Ana ekrandan Ayarlar uygulamasını başlatın.
  3. Genel‘e dokunun.
  4. Yazılım Güncellemesi‘ne dokunun.
  5. İndir ve Yükle‘ye dokunun.
  6. İstenirse Şifrenizi girin.
  7. Şartlar ve Koşulları Kabul Et‘e dokunun.
  8. Onaylamak için tekrar Kabul Et‘e dokunun.

“iOS 12 Beta 10 vs iOS 11.4.1 Tüm iPhone modellerinde hızları karşılaştırıldı.”

 

 

iOS 12 Hangi Cihazlara Gelecek?

iOS 12, çok sayıda iPhone ve iPad modeli için yüklenebilir olacak. Apple’ın yeni işletim sisteminin yüklenebileceği cihazlar şunlar:

iPhone:

iPhone X iPhone 7 iPhone 6
iPhone 8 Plus iPhone 6s Plus iPhone SE
iPhone 8 iPhone 6s iPhone 5s
iPhone 7 Plus iPhone 6 Plus

 

iPad:

12.9 inç iPad Pro 2.Nesil iPad Air 2 iPad mini 4
12.9 inç iPad Pro 1.Nesil iPad Air iPad mini 3
10.5 inç iPad Pro iPad 6.Nesil iPad mini 2
9.7 inç iPad Pro iPad 5.Nesil

 

iPod touch:

iPod touch 6.Nesil

 

iOS 12 Yenilikler Nelerdir?

iOS 12, cihazlarımızı kullanırken harcadığımız zamanı yönetmek için yeni denetimler ve ARKit güncellemelerinin yanı sıra, daha geniş kapsamlı artırılmış gerçeklik deneyimlerine olanak sağlayacak yenilikler içeriyor. Siri Kısayolları, Siri için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor ve Bildirimler artık hem uygulama hem de tür olarak gruplandırılabiliyor.

Performans

Apple, iOS 12’de özellikle eski cihazların performansını iyileştirmeye önem veriyor. Hedef, iPhone ve iPad’lerin performansını %40′ kadar arttırmak. iOS 12 bunu daha hızlı uygulamaların yanı sıra daha hızlı bir klavye gibi performans geliştirmeleri ile sağlayacak.

Artırılmış Gerçeklik ve ARKit 2.0

Apple, artırılmış gerçeklik nesneleri, USDZ‘yi paylaşmak için yeni bir dosya formatı sunuyor. Şirket, USDZ’yi Adobe dahil olmak üzere AR nesnesi paylaşımı için standart format haline getirmek için birkaç şirket ile birlikte çalışıyor. USDZ Haberler’deki öykülere gömülebilir ve iPhone veya iPad’inizdeki AR’de web’de bulabileceğiniz nesneleri görüntüleyebilirsiniz.

Apple ayrıca, gerçek dünyada nesneleri ölçmek için ARKIT’i kullanabilen Measure uygulamasını da tanıttı.

ARKit 2.0, kullanıcıların aynı artırılmış gerçeklik oyun alanını birbirleriyle paylaşmalarını sağlayan çok oyunculu deneyimlere destek sağlıyor. Lego, oyuncuların sanal Lego setleri oluşturmasına, seçkin setlerle etkileşime girmesine ve birlikte eğlenceli maceralara yelken açmasına olanak veren bir ARKit 2.0 destekli oyun sunacak.

Mesajlar

iOS 12, Mesajlar uygulamasındaki mesajlara kamera efektleri getiriyor. Filtreler, çıkartmalar ve hatta Animoji’nizin diğer öğelerini Mesajlar uygulaması aracılığıyla gönderdiğiniz fotoğraflara ve videolara ekleyebiliyorsunuz.

Apple Books

iBooks uygulaması Apple Books adını alıyor ve yepyeni bir tasarıma kavuşuyor.

Bildirimler

Bildirimler uygulama veya konuya dayalı olarak gruplandırılabilecek. Birden çok bildirimi aynı anda hızlıca kaydırabilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini göstermeyi durdurabilirsiniz.

Rahatsız Etme

iOS 12, Rahatsız Etme deneyimini ince bir şekilde ayarlayarak, geceleri rahatsız edilmeyecek ve sizi sabahları nazikçe uyaracak olan, en az bildirim deneyimi sunan Gece Rahatsız Etme özelliği ile geliyor. Artık etkinlik ya da konuma dayalı Rahatsız Etme özelliğini otomatik hale getirebilirsiniz.

Animoji ve Memoji

iOS 12, iPhone X’lere özel Ghost, Koala, Tiger ve T-Rex dahil olmak üzere genişletilmiş bir Animoji karakter güncellemesi sunacak. Animoji artık dil tespiti yapabilecek. Yani dilinizi dışarıda tuttuğunuzda, Animoji’niz de aynısını yapacak.

Ayrıca, kendi kişiselleştirilmiş Animoji’nizi oluşturmanıza izin veren Memoji de iOS 12 ile birlikte gelecek bir başka yenilik olacak.

FaceTime

FaceTime, 32 farklı katılımcının katılabileceği konferans görüşme yapabilme özelliğine sahip olacak. Ayrıca Mesajlar’a entegre edilen FaceTime ile grup FaceTime çağrısı yapabilecek ve tüm katılımcılar FaceTime görüşmelerine eğlenceli efektler ekleyebilecek.

Siri

iOS 12, Siri’ye belirli bir uygulamaya karşılık gelen özel ifadeler eklemenize olanak tanımasının yanı sıra, kendi özel çok adımlı Siri işlemlerinizi oluşturmanıza olanak tanıyan bir Kısayollar uygulaması da içerecek.

Siri önerileri artık daha güvenilir, kilit ekranı ve arama ekranınızda öneriler sunarak daha yararlı olacak.

Kamera

iOS 12’de Kamera uygulamasıan bazı filtre, animoji ve Memoji entegrasyonları yer alacak.

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulamasında kişi, yer ve etkinlik isimleriyle arama yapılabilecek. Örneğin, albümünüzdeki yüzlerce fotoğraf arasından “Ahmet” adlı arkadaşınızla birlikte yer aldığınız bir fotoğrafı bulmak için, arama çubuğuna Ahmet yazmanız yeterli olacak. Uygulama sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız fotoğraflarda etiketlediğiniz kişileri hafızasına alacak ve oluşturduğu veritabanını daha sonra yapacağınız aramalarda kullanmanızı sağlayacak.

Yeni For You (Senin İçin) sekmesinde, Anılar‘ınızın yanı sıra çektiğiniz özellikli fotoğraflar da bulunacak. Paylaşılan albümlerde yer alan fotoğrafları paylaşmak istediğiniz kişiler için öneriler alacaksınız. Benzer şekilde albüm paylaştığınız kişilere de, sizinle paylaşabilecekleri benzer fotoğraflar için öneriler verilecek.

Haberler

Apple News, bölümlerin daha kolay erişilebilir olmasını sağlayarak iPad’de bir kenar çubuğu özelliğine sahip olacak.

Ekran Zamanı

Ekran Zamanı, cihazınızda zamanınızı nasıl harcadığınıza dair ayrıntılar sunuyor. Uygulamalarda ne kadar harcadığınızı, telefonunuzu ne sıklıkta elinize aldığınızı ve bildirimlere ne kadar zaman harcadığınızı görebiliyorsunuz. Belirli uygulamaları kullanımınızı sınırlandıracak Uygulama Sınırlamaları da ayarlayabiliyorsunuz. Sınırlamalarınızı cihazlarınız arasında senkronize edebilir, çocuklarınızın cihaz etkinliğini görebilir ve cihazlarını ellerinden bırakmalarını veya belirli zamanlarda belirli içeriğe erişmelerini ayarlayabiliyorsunuz.

CarPlay

CarPlay üçüncü taraf navigasyon uygulamalarını destekleme özelliği kazanıyor.

iOS 12 Özet

iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcıları bu yılın sonunda yayınlanacak olan iOS 12 ile çok oyunculu AR oyunları ve uygulamalardan, özel Siri kısayollarına kadar birçok yeniliğe kavuşacak. Herkese açık lansmana kadar iOS 12 yazımızı güncellemeye devam edeceğiz.

iOS 12 hakkında yazımızda değindiğimiz konular dışında sorularınız varsa, yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Önceki İçerik2018 iPhone Modelleri Çıkmadan Note 9 ile Karşılaştırıldı
Sonraki İçerikKişisel erişim noktası sorunu nasıl çözülür? (iPhone, iPad)
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?