iOS 12 Performans Değerlendirmelerinde Ne Kadar Fark Yarattı?

2
193

iOS 12 işletim sisteminin yayınlanmasının üzerinden hatırı sayılır bir süre geçti. Birkaç gün sonrasında iOS 12.1 güncellemesinin bile yayınlanmasını bekliyoruz. Yeni güncellemenin ardından nelerin değişeceği konusunda bilgiler paylaşmıştık. İlk büyük güncelleme bir yana, yavaş yavaş iOS 12 uzun kullanım testlerinin sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Tabii ki bu konuda en çok merak edilen kısım, yeni işletim sisteminin ne kadar performans farkı oluşturduğu. Daha önce bu konuda birçok kez karşılaştırmalara yer vermiştik ancak uzun kullanım testleri sonrasında nasıl bir fark oluştuğuna bakacağız.

iOS 12 Performansı Nasıl?

Yeni işletim sisteminin uzun kullanım testlerinde elde edilen verilere göre iOS 12, işlemcileri çok daha iyi kullanıyor. Herhangi bir uygulama başlatıldığında CPU ani olarak güçlendiriliyor ve hemen sonrasında pil ömrünü korumak adına düşürülüyor. Bu da uygulamaların açılış hızlarının bir hayli artmasını sağlıyor.

iOS 12

Animasyonlar ve arayüz geçişlerinde de bu sisteme tam uyumlu bir işletim sistemi sunulduğu sonucuna varıyoruz. Hem iMore ekibi değerlendirmelerine göre hem de videolu karşılaştırmalara göre söz konusu sistem sayesinde uygulamalar %40 olarak daha hızlı başlatılıyor.

Sadece uygulama açılış hızlarında bu değerleri görmüyoruz. Kilit ekranı ve kamera açılış hızlarının da %70 oranında artış gösterdiği sonuçları elde edildi. Aynı zamanda klavyeler için de %50 daha hızlı açılış hızı söz konusu.

Eski Cihazlar için Durum Ne?

En çok merak edilen eski modellerde durumun nasıl olduğu. Apple’ın ilk açıklamalarında da bu çalışmaların genelde eski cihazlarda fark edileceği vurgulanmıştı.

iOS 12

Uzun kullanım testlerinde de bu sonucu elde ediyoruz. Yukarıda söz ettiğimiz %50-%70 hız artışlarının gösterildiği akıllı telefon iPhone 6 Plus modeli. Kısacası eski serilerde ciddi bir hızlanma söz konusu. iPhone 5s ve iPad Air modeli de buna dahil.

İLGİLİ HABER:  iOS 10.3 & iOS 10.2.1 hız testleri

Hangi Kullanıcılar Farkı Hissedecek?

Genel kullanım testlerinde bir performans artışı olduğu görülüyor. Fakat her iPhone için bu durumun geçerli olmayacağını belirtelim. iPhone 6 Plus ya da iPhone 5s gibi modellerde fark biraz daha net anlaşılacak.

iOS 12

iPhone X, iPhone 8 serisi gibi modellerde ise çok büyük bir fark gözlemek mümkün olmayacak. Öyle ki bu serilerin zaten işlem gücü oldukça yüksek. iOS 12 ile bu modellerde de performans artışı kesin olarak var ancak eski serilerdeki kadar net anlaşılmıyor.

Pil Konusunda Durum Ne?

Pil tüketimi konusunda da bir iyileştirme söz konusu ancak hala istenen seviyeye ulaşılmış değil.

Sizde iOS 12 deneyimlerinizi, yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?